Scratch - en to nl translation catalogue (607 entries)

en: Language-Name
nl: Nederlands

en: Language-Direction
nl: LTR

en: Font-Scale
nl: 1

en: Suppress-Bold
nl: false

en: %H sensor value
nl: waarde van sensor %H

en: %L contains %s
nl: %L bevat %s

en: %a of %m
nl: %a van %m

en: %b and %b
nl: %b en %b

en: %b or %b
nl: %b of %b

en: %f of %n
nl: %f van %n

en: %n mod %n
nl: %n modulo %n

en: add %s to %L
nl: voeg %s toe aan %L

en: answer
nl: antwoord

en: ask %s and wait
nl: vraag %s en wacht

en: background #
nl: achtergrond #

en: broadcast %e
nl: zend signaal %e

en: broadcast %e and wait
nl: zend signaal %e en wacht

en: change %g effect by %n
nl: verander %g-effect met %n

en: change %v by %n
nl: verander %v met %n

en: change pen color by %n
nl: verander penkleur met %n

en: change pen shade by %n
nl: verander penhelderheid met %n

en: change pen size by %n
nl: verander pendikte met %n

en: change size by %n
nl: verander grootte met %n

en: change tempo by %n
nl: verander tempo met %n

en: change volume by %n
nl: verander volume met %n

en: change x by %n
nl: verander x met %n

en: change y by %n
nl: verander y met %n

en: clear
nl: wis het scherm

en: clear graphic effects
nl: zet alle effecten uit

en: color %C is touching %C?
nl: kleur %C raakt %C?

en: control
nl: besturen

en: costume #
nl: uiterlijk #

en: delete %y of %L
nl: verwijder item %y van %L

en: direction
nl: richting

en: distance to %m
nl: afstand tot %m

en: else
nl: anders

en: forever
nl: herhaal

en: forever if %b
nl: herhaal als %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
nl: schuif in %n tellen naar x:%n y:%n

en: go back %n layers
nl: ga %n lagen naar achteren

en: go to %m
nl: ga naar %m

en: go to front
nl: ga naar voorgrond

en: go to x:%n y:%n
nl: ga naar x:%n y:%n

en: hide
nl: verdwijn

en: hide variable %v
nl: verberg variabele %v

en: if %b
nl: als %b

en: if on edge, bounce
nl: keer om als aan de rand

en: insert %s at %i of %L
nl: voeg %s in op %i van %L

en: item %i of %L
nl: item %i van %L

en: join %s %s
nl: voeg %s en %s samen

en: key %k pressed?
nl: toets %k ingedrukt?

en: length of %L
nl: lengte van %L

en: length of %s
nl: lengte van %s

en: letter %n of %s
nl: letter %n van %s

en: list
nl: lijst

en: looks
nl: uiterlijk

en: loud?
nl: luid?

en: loudness
nl: volume

en: motion
nl: bewegen

en: motor direction %W
nl: motorrichting %W

en: motor off
nl: motor uit

en: motor on
nl: motor aan

en: motor on for %n secs
nl: motor aan %n

en: motor power %n
nl: motorvermogen %n

en: mouse down?
nl: muis ingedrukt?

en: mouse x
nl: muis x

en: mouse y
nl: muis y

en: move %n steps
nl: neem %n stappen

en: next background
nl: volgende achtergrond

en: next costume
nl: volgende uiterlijk

en: not %b
nl: niet %b

en: operators
nl: functies

en: pen down
nl: pen neer

en: pen up
nl: pen op

en: pick random %n to %n
nl: willekeurig getal tussen %n en %n

en: play drum %D for %n beats
nl: speel slagwerk %D %n tellen

en: play note %N for %n beats
nl: speel noot %N %n tellen

en: play sound %S
nl: start geluid %S

en: play sound %S until done
nl: start geluid %S en wacht

en: point in direction %d
nl: richt naar %d graden

en: point towards %m
nl: richt naar %m

en: repeat %n
nl: herhaal %n maal

en: repeat until %b
nl: herhaal tot %b

en: replace item %i of %L with %s
nl: vervang item %i van %L door %s

en: reset timer
nl: zet tijd op nul

en: rest for %n beats
nl: pauzeer %n tellen

en: round %n
nl: afgerond %n

en: say %s
nl: zeg %s

en: say %s for %n secs
nl: zeg %n tellen %s

en: sensing
nl: waarnemen

en: set %g effect to %n
nl: zet %g-effect op %n

en: set %v to %n
nl: maak %v %n

en: set instrument to %I
nl: gebruik instrument %I

en: set pen color to %c
nl: maak penkleur %c

en: set pen color to %n
nl: maak penkleur %n

en: set pen shade to %n
nl: maak penhelderheid %n

en: set pen size to %n
nl: maak pendikte %n

en: set size to %n%
nl: maak grootte %n%

en: set tempo to %n bpm
nl: maak tempo %n bpm

en: set volume to %n%
nl: maak volume %n%

en: set x to %n
nl: maak x %n

en: set y to %n
nl: maak y %n

en: show
nl: verschijn

en: show variable %v
nl: toon variabele %v

en: size
nl: grootte

en: sound
nl: geluid

en: stamp
nl: stempel

en: stop all
nl: stop alles

en: stop all sounds
nl: stop alle geluiden

en: switch to background %l
nl: wissel naar achtergrond %l

en: switch to costume %l
nl: wissel naar uiterlijk %l

en: think %s
nl: denk %s

en: think %s for %n secs
nl: denk %n tellen %s

en: timer
nl: tijd

en: touching %m?
nl: raak ik %m?

en: touching color %C?
nl: raak ik kleur %C?

en: turn %n degrees
nl: draai %n graden

en: variables
nl: variabelen

en: wait %n secs
nl: wacht %n tellen

en: wait until %b
nl: wacht tot %b

en: when %k key pressed
nl: wanneer %k wordt ingedrukt

en: when %m clicked
nl: wanneer %m wordt aangeklikt

en: when I receive %e
nl: wanneer ik signaal %e ontvang

en: x position
nl: x-positie

en: y position
nl: y-positie

en: (empty)
nl: (leeg)

en: About Scratch
nl: Over Scratch

en: About this project:
nl: Projectomschrijving:

en: abs
nl: absoluut

en: add comment
nl: voeg commentaar toe

en: add comment here
nl: voeg hier commentaar toe

en: all
nl: alle

en: and
nl: en

en: Animation
nl: Animatie

en: any
nl: willekeurig

en: Art
nl: Kunst

en: background
nl: achtergrond

en: backgrounds
nl: achtergronden

en: Backgrounds
nl: Achtergronden

en: brightness
nl: helderheid

en: Brush size:
nl: Lijndikte:

en: button
nl: knop

en: button pressed
nl: knop ingedrukt

en: can rotate
nl: kan helemaal rond draaien

en: cancel
nl: annuleren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Choose a folder
nl: Kies een map

en: Choose new sprite from file
nl: Een sprite uit een bestand kiezen

en: clean up
nl: ordenen

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear canvas
nl: Het scherm leegmaken

en: Close and continue
nl: Afsluiten en doorgaan

en: Close dialog?
nl: Dialoog sluiten?

en: Close paint editor?
nl: Tekenmodus sluiten?

en: close port
nl: poort sluiten

en: Close sound recorder?
nl: Geluidsopname sluiten?

en: color
nl: kleur

en: Compress Images
nl: Afbeeldingen comprimeren

en: Compress Sounds
nl: Geluiden comprimeren

en: Compress sounds and images
nl: Geluiden en afbeeldingen comprimeren

en: connected
nl: verbonden

en: Connecting to
nl: Verbinding maken met

en: Copy
nl: Kopiëren

en: costume
nl: uiterlijk

en: costumes
nl: uiterlijken

en: Costumes
nl: Uiterlijken

en: Could not read
nl: Kan niet lezen

en: Could not read project; file may be damaged
nl: Kan project niet lezen; bestand is mogelijk beschadigd

en: Could not write file
nl: Kan het bestand niet schrijven

en: Create account
nl: Account aanmaken

en: Create an empty project
nl: Een nieuw, leeg project aanmaken

en: Data sent. Waiting for response...
nl: Data is verzonden. Wacht op antwoord...

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete a list
nl: Een lijst verwijderen

en: Delete a variable
nl: Een variabele verwijderen

en: Delete this background
nl: Deze achtergrond verwijderen

en: Delete this costume
nl: Dit uiterlijk verwijderen

en: Delete this sound
nl: Dit geluid verwijderen

en: Delete this sprite
nl: Deze sprite verwijderen

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: disable remote sensor connections
nl: sensorverbindingen met elders uitschakelen

en: distance
nl: afstand

en: Documents
nl: Documenten

en: don't rotate
nl: kan niet draaien

en: Don't Save
nl: Niet opslaan

en: Done
nl: Klaar

en: down
nl: omlaag

en: down arrow
nl: pijltje omlaag

en: drag to resize
nl: sleep om grootte te veranderen

en: drag to rotate
nl: sleep om te draaien

en: draggable on website?
nl: versleepbaar op website?

en: duplicate
nl: kopie maken

en: Duplicate
nl: Kopie maken

en: edge
nl: rand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
nl: Ellipsen trekken

en: enable remote sensor connections
nl: sensorverbindingen met elders inschakelen

en: Enter presentation mode
nl: Naar presentatiemodus gaan

en: Eraser
nl: Gummen

en: Eraser size
nl: Gumgrootte

en: Error!
nl: Fout!

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Exit presentation
nl: Presentatie sluiten

en: Exit presentation mode
nl: Presentatiemodus verlaten

en: export
nl: exporteren

en: Export Background
nl: Achtergrond exporteren

en: Export Costume
nl: Uiterlijk exporteren

en: Export failed
nl: Exporteren is mislukt

en: Export Sound
nl: Geluid exporteren

en: Export Sprite
nl: Exporteren

en: export this costume
nl: dit uiterlijk exporteren

en: export this sound
nl: dit geluid exporteren

en: export this sprite
nl: deze sprite exporteren

en: Extras menu
nl: Enkele extra functies

en: Eyedropper tool (select a color)
nl: Een kleur uitkiezen

en: Failed:
nl: Mislukt:

en: false
nl: onwaar

en: File
nl: Bestand

en: File not found
nl: Bestand is niet gevonden

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
nl: Met een kleur vullen

en: first
nl: eerste

en: fisheye
nl: vissenoog

en: Flash blocks (fast)
nl: Blokken laten knipperen (snel)

en: Flash blocks (slow)
nl: Blokken laten knipperen (langzaam)

en: Flip horizontally
nl: Horizontaal spiegelen

en: Flip vertically
nl: Verticaal spiegelen

en: For all sprites
nl: Voor alle sprites

en: For this sprite only
nl: Alleen voor deze sprite

en: Game
nl: Spel

en: Get surprise sprite
nl: Een verrassings-sprite toevoegen

en: Get the last thing deleted
nl: Het laatst verwijderde ding terugplaatsen

en: Getting Started
nl: Aan de slag

en: ghost
nl: geest

en: Go To Scratch Website
nl: Ga naar de Scratch website

en: grab screen region for new costume
nl: een gebied selecteren als nieuw uiterlijk

en: grab screen region for new sprite
nl: een gebied selecteren als nieuwe sprite

en: Grow
nl: Vergroten

en: Grow sprite
nl: Sprite vergroten

en: hello
nl: hallo

en: Hello!
nl: Hoi!

en: help
nl: hulp

en: Help
nl: Hulp

en: Help Page
nl: Hulppagina

en: Help Screens
nl: Hulpschermen

en: Hide Motor Blocks
nl: Motorblokjes verbergen

en: High (biggest)
nl: Hoog (grootste bestand)

en: Images compressed
nl: Gecomprimeerde afbeeldingen

en: import
nl: importeren

en: Import
nl: Importeren

en: Import an image on top of your current canvas
nl: Een afbeelding importeren over het huidige scherm heen

en: Import Background
nl: Achtergrond importeren

en: Import Costume
nl: Uiterlijk importeren

en: Import Image
nl: Afbeelding importeren

en: Import List
nl: Lijst importeren

en: Import Project
nl: Project importeren

en: import project
nl: project importeren

en: Import Sound
nl: Geluid importeren

en: Incompatible Scratch file format
nl: Verkeerd Scratch-bestand

en: Is the folder read-only?
nl: Is de map alleen-lezen?

en: JPEG Quality (10-100)?
nl: JPEG-kwaliteit (10-100)

en: kbytes
nl: kilobytes

en: Language
nl: Taal

en: large readout
nl: groot

en: last
nl: laatste

en: left
nl: links

en: left arrow
nl: pijltje naar links

en: length
nl: lengte

en: light
nl: licht

en: Line tool (draw lines)
nl: Lijnen trekken

en: List name?
nl: Lijstnaam?

en: Low
nl: Laag

en: Lowest (smallest)
nl: Laagst (kleinste bestand)

en: Make a list
nl: Een nieuwe lijst maken

en: Make a variable
nl: Een nieuwe variabele maken

en: meow
nl: miauw

en: Message name:
nl: Berichtnaam:

en: mod
nl: modulo

en: more
nl: meer

en: More tags:
nl: Meer categorieën:

en: mosaic
nl: mozaïek

en: mouse x:
nl: muis x:

en: mouse y:
nl: muis y:

en: mouse-pointer
nl: muisaanwijzer

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Music
nl: Muziek

en: My Projects
nl: Mijn projecten

en: new
nl: nieuw

en: New
nl: Nieuw

en: New background:
nl: Nieuwe achtergrond:

en: New costume:
nl: Nieuw uiterlijk:

en: New Filename:
nl: Bestandsnaam:

en: New sound:
nl: Nieuw geluid:

en: New Sprite
nl: Nieuwe sprite

en: New sprite:
nl: Nieuwe sprite:

en: No
nl: Nee

en: No MIDI ports currently available.
nl: Geen MIDI-poorten beschikbaar

en: No motion blocks
nl: geen bewegingsblokken

en: no scripts
nl: geen scripts

en: No serial ports found
nl: Geen seriële poorten gevonden

en: No variables.
nl: Er zijn geen variabelen.

en: Normal
nl: Normaal

en: normal readout
nl: normaal

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

en: only face left-right
nl: kan alleen naar links of rechts kijken

en: Open
nl: Openen

en: Open a Scratch project
nl: Een bestaand Scratch-project inlezen

en: Open Project
nl: Project openen

en: or
nl: of

en: Paint
nl: Tekenen

en: Paint Editor
nl: Tekenen

en: Paint new sprite
nl: Een nieuwe sprite tekenen

en: Paintbrush
nl: Vrij tekenen

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Percent? (100 gives original size)
nl: Procent? (100 is de originele grootte)

en: Pictures
nl: Afbeeldingen

en: pixelate
nl: pixeleren

en: play
nl: afspelen

en: Please enter a number
nl: Geef een nummer

en: pop
nl: plop

en: Position the cross-hair to set the rotation center
nl: Het draaipunt (aangegeven met een kruis) verplaatsen

en: Preparing project...
nl: Project voorbereiden...

en: Project author:
nl: Naam van maker:

en: Project name
nl: Naam van project

en: Project Notes
nl: Notities

en: Project notes
nl: Notities

en: Project uploaded.
nl: Project is geüpload.

en: Projects
nl: Projecten

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Quit Scratch
nl: Scratch afsluiten

en: Reading
nl: Lezen

en: record
nl: opnemen

en: Record
nl: Opnemen

en: recording
nl: neemt op

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
nl: Rechthoeken tekenen

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Reference Guide
nl: Naslaggids

en: Remote sensor connections enabled
nl: Sensorverbindingen met elders zijn ingeschakeld

en: Remove viewer from stage
nl: Niet meer in het scherm tonen

en: resistance
nl: weerstand

en: resize this sprite
nl: deze sprite van grootte veranderen

en: reverse
nl: omkeren

en: right
nl: rechts

en: right arrow
nl: pijltje naar rechts

en: Rotate clock-wise
nl: Met de klok meedraaien

en: Rotate counter-clock-wise
nl: Tegen de klok indraaien

en: rotate this sprite
nl: deze sprite draaien

en: Rotation degrees?
nl: Draaiing in graden?

en: Save
nl: Opslaan

en: Save a copy of the current project
nl: Een kopie van dit project opslaan

en: Save As
nl: Opslaan als

en: Save changes before quitting?
nl: Wijzigingen opslaan voor het afsluiten?

en: Save failed
nl: Opslaan is mislukt

en: save picture of scripts
nl: afbeelding van huidige scripts opslaan

en: save picture of stage...
nl: afbeelding van huidige scherm opslaan

en: Save Project
nl: Project opslaan

en: Save Scripts Snapshot
nl: Scriptsafbeelding opslaan

en: Save Stage Shot
nl: Schermopname opslaan

en: Save the current project
nl: Dit project opslaan

en: Save the current project?
nl: Dit project opslaan?

en: Save this project
nl: Dit project opslaan

en: select serial/USB port
nl: selecteer seriële/USB-poort

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
nl: Een gebied selecteren om te bewerken

en: Set costume center
nl: Middelpunt van het uiterlijk instellen

en: Set language
nl: Taal instellen

en: Set rotation center
nl: Draaipunt instellen

en: Set Single Stepping
nl: Stap voor stap opties

en: set slider min and max
nl: bereik van de schuif aanpassen

en: Share
nl: Publiceren

en: Share this project
nl: Publiceer dit project

en: Share This Project Online
nl: Dit project online zetten zodat anderen het kunnen bekijken

en: Show Motor Blocks
nl: Motorblokjes tonen

en: show ScratchBoard watcher
nl: ScratchBoard-watcher tonen

en: Shrink
nl: Verkleinen

en: Shrink sprite
nl: Sprite verkleinen

en: Simulation
nl: Simulatie

en: Single-step speed?
nl: Stap voor stap snelheid

en: slider
nl: schuif

en: Slider range:
nl: Bereik van de schuif:

en: Sound quality:
nl: Geluidskwaliteit:

en: Sound Recorder
nl: Geluidsopname

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Sounds compressed
nl: Geluiden zijn gecomprimeerd

en: space
nl: spatiebalk

en: Sprite
nl: sprite

en: sqrt
nl: wortel

en: Stage
nl: Scherm

en: Stage selected:
nl: Scherm geselecteerd:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
nl: Een gebied selecteren en er kopieën van stempelen

en: Start green flag scripts
nl: Start de scripts met een groene vlag

en: Start Single Stepping
nl: Stap voor stap uitvoeren

en: stop
nl: stoppen

en: Stop everything
nl: Stop alles

en: Stop Single Stepping
nl: Stap voor stap uitvoeren beeindigen

en: Story
nl: Verhaal

en: Support Site
nl: Ondersteuningssite

en: Switch colors
nl: Kleuren verwisselen

en: Switch to full stage
nl: Groot scherm gebruiken

en: Switch to presentation mode
nl: Ga naar presentatiemodus

en: Switch to small stage
nl: Klein scherm gebruiken

en: Tags:
nl: Categorieën:

en: Text tool (edit text layer)
nl: Tekstlaag bewerken

en: That variable name is already in use
nl: Die variabelenaam is al in gebruik

en: that way
nl: daarheen

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
nl: De bestandsnaam bestaat al. Het huidige bestand overschrijven?

en: thing
nl: ding

en: this way
nl: hierheen

en: tilt
nl: helling

en: true
nl: waar

en: Turbo speed
nl: Supersnel

en: turn into new sprite
nl: hiervan een nieuwe sprite maken

en: Undelete
nl: Terughalen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: up
nl: omhoog

en: up arrow
nl: pijltje omhoog

en: Updating thumbnails
nl: Bijwerken van miniaturen

en: Upload succeeded!
nl: Uploaden is gelukt!

en: Upload to Scratch Server
nl: Project uploaden naar Scratch-server

en: Uploading
nl: Aan het uploaden

en: Variable name?
nl: Naam van variabele?

en: View on stage
nl: Waarde in het scherm tonen

en: What's your name?
nl: Wat is je naam?

en: whirl
nl: draaikolk

en: world
nl: wereld

en: Write Multiple Project Summaries
nl: Meerdere projectsamenvattingen schrijven

en: Write Project Summary
nl: Een projectsamenvatting schrijven

en: Yes
nl: Ja

en: Your project is now online at
nl: Je project staat nu online op

en: Your Scratch website login name:
nl: Loginnaam voor Scratch-website:

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: Accordion
nl: accordeon

en: Acoustic Bass
nl: akoestische bas

en: Acoustic Bass Drum
nl: akoestische bastrom

en: Acoustic Grand
nl: akoestische vleugel

en: Acoustic Snare
nl: akoestische snaartrom

en: Agogo
nl: agogo

en: Alto Sax
nl: altsax

en: Applause
nl: applaus

en: Bagpipe
nl: doedelzak

en: Banjo
nl: banjo

en: Baritone Sax
nl: baritonsax

en: Bass Drum 1
nl: bastrom 1

en: Bassoon
nl: fagot

en: Bird Tweet
nl: vogeltjilp

en: Blown Bottle
nl: aangeblazen fles

en: Brass Section
nl: koperblazers

en: Breath Noise
nl: ademhaling

en: Bright Acoustic
nl: heldere piano

en: Cabasa
nl: cabasa

en: Celesta
nl: celesta

en: Cello
nl: cello

en: Chinese Cymbal
nl: gong

en: Choir Aahs
nl: koor

en: Church Organ
nl: kerkorgel

en: Clarinet
nl: klarinet

en: Claves
nl: claves

en: Clavinet
nl: clavinet

en: Closed Hi-Hat
nl: gesloten hi-hat

en: Contrabass
nl: contrabas

en: Cowbell
nl: koebel

en: Crash Cymbal 1
nl: crashbekken 1

en: Crash Cymbal 2
nl: crashbekken 2

en: Distortion Guitar
nl: vervormde gitaar

en: Drawbar Organ
nl: elektronisch orgel

en: Dulcimer
nl: hakkebord

en: Electric Bass (finger)
nl: elektrische basgitaar (vingers)

en: Electric Bass (pick)
nl: elektrische basgitaar (plectrum)

en: Electric Clean Guitar
nl: elektrische gitaar

en: Electric Grand
nl: elektrische vleugel

en: Electric Jazz Guitar
nl: elektrische jazzgitaar

en: Electric Muted Guitar
nl: gedempte elektrische gitaar

en: Electric Piano 1
nl: elektrische piano 1

en: Electric Piano 2
nl: elektrische piano 2

en: Electric Snare
nl: elektronische snaartrom

en: English Horn
nl: althobo

en: FX 1 (rain)
nl: effect 1 (regen)

en: FX 2 (soundtrack)
nl: effect 2 (soundtrack)

en: FX 3 (crystal)
nl: effect 3 (kristal)

en: FX 4 (atmosphere)
nl: effect 4 (dampkring)

en: FX 5 (brightness)
nl: effect 5 (helderheid)

en: FX 6 (goblins)
nl: effect 6 (kabouters)

en: FX 7 (echoes)
nl: effect 7 (echo’s)

en: FX 8 (sci-fi)
nl: effect 8 (ruimte)

en: Fiddle
nl: fiedel

en: Flute
nl: dwarsfluit

en: French Horn
nl: hoorn

en: Fretless Bass
nl: fretloze basgitaar

en: Glockenspiel
nl: glockenspiel

en: Guitar Fret Noise
nl: fretgeluid

en: Guitar Harmonics
nl: boventonen van gitaar

en: Gunshot
nl: pistoolschot

en: Hand Clap
nl: handenklap

en: Harmonica
nl: harmonica

en: Harpsichord
nl: klavecimbel

en: Helicopter
nl: helikopter

en: Hi Bongo
nl: hoge bongo

en: Hi Wood Block
nl: hoog houtblok

en: Hi-Mid Tom
nl: midhoge tom

en: High Agogo
nl: hoge agogo

en: High Floor Tom
nl: hoge floor-tom

en: High Timbale
nl: hoge timbal

en: High Tom
nl: hoge tom

en: Honky-Tonk
nl: honkytonk-piano

en: Kalimba
nl: kalimba

en: Koto
nl: koto

en: Lead 1 (square)
nl: toon 1 (blokgolf)

en: Lead 2 (sawtooth)
nl: toon 2 (zaagtand)

en: Lead 3 (calliope)
nl: toon 3 (stoomorgel)

en: Lead 4 (chiff)
nl: toon 4 (chiff)

en: Lead 5 (charang)
nl: toon 5 (charango)

en: Lead 6 (voice)
nl: toon 6 (stem)

en: Lead 7 (fifths)
nl: toon 7 (kwinten)

en: Lead 8 (bass+lead)
nl: toon 8 (bas+melodie)

en: Long Guiro
nl: lange güiro

en: Long Whistle
nl: lang fluitje

en: Low Agogo
nl: lage agogo

en: Low Bongo
nl: lage bongo

en: Low Conga
nl: lage conga

en: Low Floor Tom
nl: lage floor-tom

en: Low Timbale
nl: lage timbal

en: Low Tom
nl: lage tom

en: Low Wood Block
nl: laag houtblok

en: Low-Mid Tom
nl: midlage tom

en: Maracas
nl: maracas

en: Marimba
nl: marimba

en: Melodic Tom
nl: melodische tom

en: Music Box
nl: speeldoos

en: Mute Cuica
nl: gedempte cuíca

en: Mute Hi Conga
nl: gedempte hoge conga

en: Mute Triangle
nl: gedempte triangel

en: Muted Trumpet
nl: gedempte trompet

en: Nylon String Guitar
nl: gitaar met nylon snaren

en: Oboe
nl: hobo

en: Ocarina
nl: ocarina

en: Open Cuica
nl: cuíca

en: Open Hi Conga
nl: hoge conga

en: Open Hi-Hat
nl: open hi-hat

en: Open Triangle
nl: triangel

en: Orchestra Hit
nl: orkeststoot

en: Orchestral Strings
nl: harp

en: Overdriven Guitar
nl: overstuurde gitaar

en: Pad 1 (new age)
nl: sfeer 1 (new age)

en: Pad 2 (warm)
nl: sfeer 2 (warm)

en: Pad 3 (polysynth)
nl: sfeer 3 (polyfoon)

en: Pad 4 (choir)
nl: sfeer 4 (koor)

en: Pad 5 (bowed)
nl: sfeer 5 (buiging)

en: Pad 6 (metallic)
nl: sfeer 6 (metalig)

en: Pad 7 (halo)
nl: sfeer 7 (halo)

en: Pad 8 (sweep)
nl: sfeer 8 (zwaai)

en: Pan Flute
nl: panfluit

en: Pedal Hi-Hat
nl: pedaal-hi-hat

en: Percussive Organ
nl: elektronisch percussieorgel

en: Piccolo
nl: piccolo

en: Pizzicato Strings
nl: strijkers (pizzicato)

en: Recorder
nl: blokfluit

en: Reed Organ
nl: harmonium

en: Reverse Cymbal
nl: omgekeerd bekken

en: Ride Bell
nl: klein bekken

en: Ride Cymbal 1
nl: ride-bekken 1

en: Ride Cymbal 2
nl: ride-bekken 2

en: Rock Organ
nl: rockorgel

en: Seashore
nl: zee

en: Shakuhachi
nl: shakuhachi

en: Shamisen
nl: shamisen

en: Shanai
nl: shehnai

en: Short Guiro
nl: korte güiro

en: Short Whistle
nl: kort fluitje

en: Side Stick
nl: randklap

en: Sitar
nl: sitar

en: Slap Bass 1
nl: slagbas 1

en: Slap Bass 2
nl: slagbas 2

en: Soprano Sax
nl: sopraansax

en: Splash Cymbal
nl: splashbekken

en: Steel Drums
nl: steeldrums

en: Steel String Guitar
nl: gitaar met stalen snaren

en: String Ensemble 1
nl: strijkersensemble 1

en: String Ensemble 2
nl: strijkersensemble 2

en: Synth Bass 1
nl: synthesizerbas 1

en: Synth Bass 2
nl: synthesizerbas 2

en: Synth Drum
nl: synthesizertrom

en: Synth Voice
nl: synthesizerstem

en: SynthBrass 1
nl: synthesizerkoperblazers 1

en: SynthBrass 2
nl: synthesizerkoperblazers 2

en: SynthStrings 1
nl: synthesizerstrijkers 1

en: SynthStrings 2
nl: synthesizerstrijkers 2

en: Taiko Drum
nl: taikodrum

en: Tambourine
nl: tamboerijn

en: Tango Accordion
nl: bandoneon

en: Telephone Ring
nl: telefoon

en: Tenor Sax
nl: tenorsax

en: Timpani
nl: pauk

en: Tinkle Bell
nl: belletje

en: Tremolo Strings
nl: strijkers (tremolo)

en: Trombone
nl: trombone

en: Trumpet
nl: trompet

en: Tuba
nl: tuba

en: Tubular Bells
nl: buisklokkenspel

en: Vibraphone
nl: vibrafoon

en: Vibraslap
nl: vibraslap

en: Viola
nl: altviool

en: Violin
nl: viool

en: Voice Oohs
nl: stem

en: Whistle
nl: fluitje

en: Woodblock
nl: houtblok

en: Xylophone
nl: xylofoon
