Scratch - en to ne translation catalogue (551 entries)

en: Language-Name
ne: नेपाली

en: Language-Direction
ne: LTR

en: Font-Scale
ne: 1.2

en: %H sensor value
ne: मापकको गणना %H

en: %a of %m
ne: %a मध्ये %m

en: %b and %b
ne: %b र %b

en: %b or %b
ne: %b वा %b

en: %f of %n
ne: %f मध्ये %n

en: %n mod %n
ne: %n हात लाग्यो %n

en: add %s to %L
ne: %sलाई %Lमा जोड्नुहोस्

en: answer
ne: उत्तर

en: ask %s and wait
ne: %s शोध र पर्ख

en: background #
ne: पृष्ठभुमि #

en: broadcast %e
ne: प्रसारण %e

en: broadcast %e and wait
ne: %e प्रसारण गर र कुर

en: change %g effect by %n
ne: %g को प्रभावलाई %n ले परिवर्तन गर

en: change %v by %n
ne: %v लाई %n ले परिवर्तन गर

en: change pen color by %n
ne: पेनको रङ्ग %n बनाऊ

en: change pen shade by %n
ne: पेनको छायाँ रङ्ग %n बनाऊ

en: change pen size by %n
ne: पेनको आकार %n बनाऊ

en: change size by %n
ne: आकार %n बनाऊ

en: change tempo by %n
ne: गति %n बनाऊ

en: change volume by %n
ne: आवाज %n बनाऊ

en: change x by %n
ne: x लाई %n बनाऊ

en: change y by %n
ne: y लाई %n बनाऊ

en: clear
ne: सफा गर

en: clear graphic effects
ne: ग्राफिक प्रभावलाई हटाऊ

en: color %C is touching %C?
ne: %C रङ्गले %C लाई छोइरहेको छ?

en: control
ne: नियन्त्रण

en: costume #
ne: लुगा #

en: delete %y of %L
ne: %y को %L लाई मेट्नुहोस्

en: direction
ne: दिशा

en: distance to %m
ne: %m सम्मको दुरी

en: else
ne: अथवा

en: forever
ne: सधैको लागि

en: forever if %b
ne: यदि %b भएमा सधैको लागि

en: glide %n secs to x:%n y:%n
ne: %n सेकेण्डलाई x:%n y:%n सम्म सार

en: go back %n layers
ne: %n तह पछाडि जाऊ

en: go to %m
ne: %m मा जाऊ

en: go to front
ne: सुरुतिर जाऊ

en: go to x:%n y:%n
ne: x:%n y:%n मा जाऊ

en: hide
ne: लुकाऊ

en: hide variable %v
ne: %v चल लुकाउनुहोस्

en: if %b
ne: यदि %b भएमा

en: if on edge, bounce
ne: छेउमा भएमा उफार

en: key %k pressed?
ne: %k बटन थिचिएको छ?

en: length of %L
ne: %L को लंबाई

en: length of %s
ne: %s को लंबाई

en: letter %n of %s
ne: %n को %s अक्षर

en: list
ne: सूची

en: looks
ne: देखिन्छ

en: loud?
ne: चर्को आवाज?

en: loudness
ne: आवाजको चर्कोपना

en: motion
ne: गति

en: mouse down?
ne: माउस थिचिएको छ?

en: mouse x
ne: माउस x

en: mouse y
ne: माउस y

en: move %n steps
ne: %n कदम सार

en: next background
ne: अर्को पृष्ठभुमि

en: next costume
ne: अर्को लुगा

en: not %b
ne: %b हैन

en: pen
ne: कलम

en: pen down
ne: कलम तल

en: pen up
ne: कलम माथि

en: pick random %n to %n
ne: %n देखि %n सम्म जथाभावी छान

en: play drum %D for %n beats
ne: %D ड्रमलाई %n पटक बजाऊ

en: play note %N for %n beats
ne: %N सुरलाई %n पटक बजाऊ

en: play sound %S
ne: %S स्वर बजाऊ

en: play sound %S until done
ne: नसकेसम्म %S स्वर बजाऊ

en: point in direction %d
ne: %d दिशालाई देखाऊ

en: point towards %m
ne: %m दिशातिर देखाऊ

en: repeat %n
ne: %n लाई दोहोर्‍याऊ

en: repeat until %b
ne: %b सम्म दोहोर्‍याऊ

en: reset timer
ne: समय गणक पुन सुरु

en: rest for %n beats
ne: %n तालसम्म रोक

en: round %n
ne: पालो %n

en: say %s
ne: %s भन

en: say %s for %n secs
ne: %s सेकेण्डसम्म %n भन

en: sensing
ne: अनुभव गर्दै

en: sensor %h?
ne: मापक %h?

en: set %g effect to %n
ne: %g प्रभावलाई %n बनाऊ

en: set %v to %n
ne: %v लाई %n बनाऊ

en: set instrument to %I
ne: %I बाजा प्रयोग गर

en: set pen color to %c
ne: कलमको रङ्गलाई %c मा परिवर्तन गर

en: set pen color to %n
ne: कलमको रङ्गलाई %n मा परिवर्तन गर

en: set pen shade to %n
ne: कलमको रङ्ग छायाँलाई %n मा परिवर्तन गर

en: set pen size to %n
ne: कलमको आकारलाई %n मा परिवर्तन गर

en: set size to %n%
ne: आकारलाई %n मा परिवर्तन गर

en: set tempo to %n bpm
ne: गतिलाई %n ताल प्रति सेकेण्डमा परिवर्तन गर

en: set volume to %n%
ne: आवाजलाई %n मा परिवर्तन गर

en: set x to %n
ne: x लाई %n मा परिवर्तन गर

en: set y to %n
ne: y लाई %n मा परिवर्तन गर

en: show
ne: देखाऊ

en: size
ne: आकार

en: sound
ne: आवाज

en: stamp
ne: छाप

en: stop all
ne: सबैलाई रोक

en: stop all sounds
ne: सबै आवाजलाई रोक

en: stop script
ne: स्क्रिप्टलाई रोक

en: switch to background %l
ne: पृष्ठभुमिलाई %l मा परिवर्तन गर

en: switch to costume %l
ne: लुगालाई %l मा परिवर्तन गर

en: tempo
ne: गति

en: think %s
ne: %s सोच

en: think %s for %n secs
ne: %s सेकेण्डसम्म %n सोच

en: timer
ne: समय गणक

en: touching %m?
ne: %m लाई छुदै छौ?

en: touching color %C?
ne: %C रङ्गलाई छुदै छौ?

en: turn %n degrees
ne: %n कोण फर्क

en: variables
ne: चलमान

en: volume
ne: आयतन

en: wait %n secs
ne: %n सेकेण्ड पर्ख

en: wait until %b
ne: %b सम्म पर्ख

en: when %k key pressed
ne: %k बटन नथिचेसम्म पर्ख

en: when %m clicked
ne: %m क्लिक गरेमा

en: when I receive %e
ne: %e प्राप्त भएमा

en: x position
ne: x स्थान

en: y position
ne: y स्थान

en: 1 script
ne: १ स्क्रिप्ट

en: About Scratch
ne: स्क्र्याचको बारे

en: About this project:
ne: यस परियोजनाको बारे

en: add comment
ne: टिप्पणी जोड

en: add comment here
ne: टिप्पणी यहाँ जोड

en: all
ne: सबै

en: and
ne: र

en: Animation
ne: सजीवन

en: any
ne: कुनै

en: background
ne: पृष्ठभुमि

en: backgrounds
ne: पृष्ठभुमिहरू

en: Backgrounds
ne: पृष्ठभुमिहरू

en: brightness
ne: चहक

en: Brush size:
ne: बुरुसको आकार:

en: button
ne: बटन

en: button pressed
ne: बटन थिचिएको

en: Camera
ne: कैमरा

en: can rotate
ne: घुमाउन मिल्ने

en: cancel
ne: रद्द

en: Cancel
ne: रद्द

en: Choose a folder
ne: फोल्डर छान

en: Choose new sprite from file
ne: फाइलबाट नयाँ स्प्राइट छान

en: clean up
ne: सफा गर

en: Clear
ne: सफा

en: Clear canvas
ne: क्यान्भास सफा गर

en: Close and continue
ne: बंद गरी जारी गर

en: close port
ne: पोर्ट बन्द गर

en: color
ne: रङग

en: Compress Images
ne: फोटोको फाइल सानो पार

en: Compress Sounds
ne: आवाजको फाइल सानो पार

en: Compress sounds and images
ne: आवाज र फोटोको फाइल सानो पार

en: Computer
ne: कम्प्युटर

en: connected
ne: जोडिएको

en: Connecting to
ne: जोडिदै

en: Copy
ne: सार

en: costume
ne: लुगा

en: costumes
ne: लुगाहरू

en: Costumes
ne: लुगाहरू

en: Could not read
ne: पढ्न सकिएन

en: Could not write file
ne: फाइल लेख्न सकिएन

en: Create account
ne: खाता सुरु गर

en: Create an empty project
ne: खाली परियोजना सुरु गर

en: Data sent. Waiting for response...
ne: डेटा पठाइयो। जवाफ पर्खदै...

en: delete
ne: मेटाऊ

en: Delete
ne: मेटाऊ

en: Delete a list
ne: सूची मेटाऊ

en: Delete a variable
ne: चलमान मेटाऊ

en: Delete this background
ne: यो पृष्टभूमि मेटाऊ

en: Delete this costume
ne: यो लुगा मेटाऊ

en: Delete this sound
ne: यो आवान मेटाऊ

en: Desktop
ne: डेस्कटॉप

en: distance
ne: दूरी

en: Documents
ne: कागजातहरू

en: don't rotate
ne: नघुमाऊ

en: Don't Save
ne: सुरक्षित गर

en: down
ne: तल

en: down arrow
ne: उधोँ धर्सो

en: draggable on website?
ne: वेबसाइटमा सार्न मिल्ने?

en: duplicate
ne: नक्कल

en: Duplicate
ne: नक्कल

en: edge
ne: किनारा

en: Edit
ne: सम्पादन

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
ne: अण्डाकार औजार (बाहिरी धर्सो भएको वा भरिएको अण्डाकार वा वृत बनाऊ)

en: Enter presentation mode
ne: प्रदर्शनी गर्नु

en: Eraser
ne: मेट्टाउ

en: Eraser size
ne: मेट्टाउको आकार

en: Examples
ne: उदाहरणहरु

en: Exit presentation
ne: प्रदर्शनी बन्द गर

en: Exit presentation mode
ne: प्रदर्शनी बन्द गर्नु

en: export
ne: निर्यात

en: Export Background
ne: पृष्ठभुमि निर्यात गर

en: Export Costume
ne: लुगा निर्यात गर

en: Export failed
ne: निर्यात सफल भएन

en: Export Sound
ne: आवाज निर्यात गर

en: Export Sprite
ne: स्प्राइट निर्यात गर

en: export this sprite
ne: यो स्प्राइट निर्यात गर

en: Extras menu
ne: अन्य सामाग्रीहरूको मेनु

en: Eyedropper tool (select a color)
ne: रङ्ग छान

en: Failed:
ne: असफल:

en: false
ne: बेठीक

en: File
ne: संचिका

en: File not found
ne: फाइल भेटिएन

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
ne: रङ्ग भर

en: fisheye
ne: माछाको आँखा

en: Flash blocks (fast)
ne: ब्लकहरू झिम्क्याउ (छिटो)

en: Flash blocks (slow)
ne: ब्लकहरू झिम्क्याउ (ढिलो)

en: Flip horizontally
ne: तेर्सो पल्टाऊ

en: Flip vertically
ne: ठाडो पल्टाऊ

en: For all sprites
ne: सबै स्प्राइटको निम्ति

en: For this sprite only
ne: यस स्प्राइटको निम्ति मात्र

en: Game
ne: खेल

en: Get surprise sprite
ne: अचम्मको स्प्राइटको प्राप्त गर

en: Get the last thing deleted
ne: पछिल्लो पटक मेटाइएको कुरा प्राप्त गर

en: ghost
ne: प्रतिलिपि

en: grab screen region for new costume
ne: नयाँ लुगाको निम्ति पर्दा समात

en: grab screen region for new sprite
ne: नयाँ स्प्राइटको निम्ति पर्दा समात

en: Grow
ne: बढ्नु

en: Grow sprite
ne: स्प्राइट बढाउनु

en: hello
ne: नमस्कार

en: Hello!
ne: नमस्कार!

en: help
ne: मद्दत

en: Help
ne: मद्दत

en: Help Page
ne: मद्दत पृष्ठ

en: High (biggest)
ne: सबैभन्दा ठुलो

en: Hmm...
ne: अ...

en: Images compressed
ne: तस्विरहरू फाइल सानो आकारको पारियो

en: import
ne: आयात

en: Import
ne: आयात

en: Import an image on top of your current canvas
ne: अहिलेको क्यानभासको माथि तस्विर आयात गर

en: Import Background
ne: पृष्ठभुमि आयात ग

en: Import Costume
ne: लुगा आयात गर

en: Import Image
ne: तस्विर आयात गर

en: Import List
ne: सूची आयात गर

en: Import Project
ne: परियोजना आयात गर

en: import project
ne: परियोजना आयात गर

en: Import Sound
ne: आवाज आयात गर

en: Incompatible Scratch file format
ne: नमिल्दो फाइल

en: Is the folder read-only?
ne: के फोल्डर पढ्न मात्र मिल्ने भएको छ?

en: JPEG Quality (10-100)?
ne: जेपेगको स्तर (१०-१००)

en: kbytes
ne: किलोबाइट

en: Language
ne: भाषा

en: large readout
ne: ठुलो पढाइ

en: last
ne: अन्तिम

en: left
ne: बायाँ

en: left arrow
ne: बाया धर्सो

en: length
ne: लंबाई

en: light
ne: प्रकाश

en: Line tool (draw lines)
ne: धर्सो तान्ने औजार

en: Low
ne: कम

en: Lowest (smallest)
ne: सबैभन्दा सानो

en: Make a list
ne: सूची बनाऊ

en: Make a variable
ne: चलमान बनाऊ

en: Max:
ne: सबैभन्दा ठुलो:

en: meow
ne: म्याउ

en: Message name:
ne: सन्देशको नाम:

en: Min:
ne: सबैभन्दा सानो:

en: mod
ne: हात लाग्यो

en: more
ne: अन्य

en: More tags:
ne: अन्य चिनो

en: mosaic
ne: मोजाइक

en: mouse x:
ne: माउस x:

en: mouse y:
ne: माउस y:

en: mouse-pointer
ne: माउसको तिर

en: Move
ne: चलाऊ

en: Music
ne: सङ्गीत

en: My Projects
ne: मेरो योजना

en: new
ne: नयाँ

en: New
ne: नयाँ

en: New background:
ne: नया पृष्ठभुमि:

en: New costume:
ne: नया लुगा:

en: New Filename:
ne: नयाँ फाइल

en: New sound:
ne: नयाँ आवाऊ

en: New Sprite
ne: नयाँ स्प्राइट:

en: No
ne: हैन

en: No MIDI ports currently available.
ne: मिडि पोर्ट उपलब्ध छैन

en: No motion blocks
ne: गति ब्लक छैन

en: No serial ports found
ne: सिरियल पोर्ट छैन

en: No variables.
ne: चलमान छैन

en: Normal
ne: सामान्य

en: normal readout
ne: सामान्य पढाइ

en: Off
ne: बन्द

en: OK
ne: ठिक

en: On
ne: खोल

en: only face left-right
ne: बायाँ-दायाँ मात्र

en: Open
ne: खोल

en: Open a Scratch project
ne: स्क्र्याच परियोजना खोल

en: Open Project
ne: परियोजना खोल

en: or
ne: वा

en: Paint
ne: चित्र बनाऊ

en: Paint Editor
ne: चित्र सम्पादक

en: Paint new sprite
ne: नयाँ स्प्राइट सम्पादन गर

en: Paintbrush
ne: बुरुस

en: Password:
ne: पासवर्ड

en: Percent? (100 gives original size)
ne: प्रतिशत (१०० ले पुरा जनाउँछ)

en: Pictures
ne: तस्वीरहरू

en: pixelate
ne: पिक्सेलमय बनाऊ

en: play
ne: खेल्नु

en: Please enter a number
ne: एउटा अंक दिनुहोस्

en: pop
ne: खोल

en: Position the cross-hair to set the rotation center
ne: क्रस-हेयरलाई घुमाउने वस्तुको बिचमा राख

en: Preparing project...
ne: परियोजनाको तयारी गर्दै...

en: Project author:
ne: परियोजनाको निर्माता:

en: Project name
ne: परियोजनाको नाम

en: Project Notes
ne: परियोजना सम्बन्धी टिपोटहरू

en: Project notes
ne: परियोजना सम्बन्धी टिपोटहरू

en: Project uploaded.
ne: परियोजना अपलोड भयो

en: Projects
ne: परियोजनाहरू

en: record
ne: रेकर्ड

en: Record
ne: रेकर्ड

en: recording
ne: रेकर्ड गर्दै

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
ne: चतुर्भुज औजार (बाहिरी धर्सो भएको वा भरिएको चतुर्भुज वा वर्ग बनाऊ)

en: Redo
ne: पुन: दोहोर्‍याऊ

en: Remove viewer from stage
ne: मञ्चबाट दृश्यलाई हटाऊ

en: resistance
ne: प्रतिरोध

en: right
ne: दायाँ

en: right arrow
ne: दायाँ धर्सो

en: Rotate clock-wise
ne: दायाँ घुमाऊ

en: Rotate counter-clock-wise
ne: बायाँ घुमाऊ

en: Rotation degrees?
ne: घुमाई कोण

en: Save
ne: सञ्चय

en: Save a copy of the current project
ne: यस परियोजनाको अर्को प्रति सञ्चित गर

en: Save As
ne: अर्को नाममा सञ्चित गर

en: Save failed
ne: सञ्चित असफल

en: save picture of scripts
ne: स्क्रिप्टको तस्वीर सञ्चित गर

en: save picture of stage...
ne: मञ्चको तस्वीर सञ्चित गर

en: Save Project
ne: परियोजना सञ्चित गर

en: Save Scripts Snapshot
ne: स्क्रिप्टको फोटो सञ्चित गर

en: Save Stage Shot
ne: मञ्चको फोटो सञ्चित गर

en: Save the current project
ne: यो परियोजना सञ्चित गर

en: Save the current project?
ne: यो परियोजना सञ्चित गर?

en: Scripts
ne: स्क्रिप्टहरू

en: select serial/USB port
ne: सिरियल वा USB पोर्ट छान

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
ne: सार्ने, मिलाउने वा मेटाउने औजार छान

en: Set rotation center
ne: घुमाइको बिच मिलाऊ

en: Set Single Stepping
ne: एकल कदम बनाऊ

en: set slider min and max
ne: सानो र ठुलो मान मिलाऊ

en: Share
ne: साझा गर

en: Share This Project Online
ne: यो परियोजना अनलाइन राख

en: show ScratchBoard watcher
ne: स्क्रयाचबोर्ड दर्शक देखाऊ

en: Shrink
ne: खुम्च्याऊ

en: Shrink sprite
ne: स्प्राइट खुम्च्याऊ

en: Single-step speed?
ne: एकल कदम गति

en: slider
ne: सार्ने

en: Slider range:
ne: सार्नेको खण्ड

en: Sound quality:
ne: आवाजको स्तर

en: Sound Recorder
ne: आवाउ रेकर्डर

en: Sounds
ne: आवाजहरू

en: Sounds compressed
ne: आवाजको फाइलहरू सानो पारियो

en: space
ne: खाली ठाउँ

en: Sprite
ne: स्प्राइट

en: sqrt
ne: वर्गमूल

en: Stage
ne: मञ्च

en: Stage selected:
ne: छानिएको मञ्च:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
ne: छाप्ने औजार (क्षेत्र छानेर त्यसको प्रतिलिपि बनाऊ)

en: Start green flag scripts
ne: हरियो झण्डा स्क्रिप्ट सुरु

en: Start Single Stepping
ne: एकल कदम सुरु

en: stop
ne: रोक

en: Stop everything
ne: सबै रोक

en: Stop Single Stepping
ne: एकल कदम बन्द

en: Switch colors
ne: रङ्ग परिवर्तन गर

en: Tags:
ne: चिनोहरू:

en: Text tool (edit text layer)
ne: शब्द औजार

en: true
ne: ठिक

en: Turbo speed
ne: अत्यधिक गति

en: turn into new sprite
ne: नयाँ स्प्राइटमा परिवर्तन गर

en: Undo
ne: पुनर्बस्था

en: up
ne: माथि

en: up arrow
ne: उँभो धर्सो

en: Upload succeeded!
ne: अपलोड भयो!

en: Upload to Scratch Server
ne: स्क्रयाच सर्भरमा अपलोड गर

en: Uploading
ne: अपलोड गर्दै

en: Variable name?
ne: चलमानको नाम?

en: View on stage
ne: मञ्चमा हेर

en: whirl
ne: घुम्नु

en: Write Multiple Project Summaries
ne: एकभन्दा बढि परियोजनाको सारांश लेख

en: Write Project Summary
ne: परियोजनाको सारांश लेख

en: Yes
ne: हो

en: Your project is now online at
ne: तिम्रो परियोजना हाल उपलब्ध छ:

en: Your Scratch website login name:
ne: तिम्रो स्क्रयाच वेबसाइटको प्रवेश नाम

en: Zoom in
ne: नजिकबाट हेर

en: Zoom out
ne: टाढाबाट हेर

en: Accordion
ne: एकर्डियन्

en: Acoustic Bass
ne: एकस्टिक बेस

en: Acoustic Bass Drum
ne: एकस्टिक बेस ड्रम

en: Acoustic Grand
ne: एकस्टिक ग्रान्ड

en: Acoustic Snare
ne: एकस्टिक स्नेर

en: Agogo
ne: एगोगो

en: Alto Sax
ne: अल्टो स्याक्स्

en: Applause
ne: ताली

en: Bagpipe
ne: ब्यागपाइप

en: Banjo
ne: बेन्जो

en: Baritone Sax
ne: बेरिटोन स्याक्स्

en: Bass Drum 1
ne: बेस ड्रम १

en: Bassoon
ne: ब्यासोन

en: Bird Tweet
ne: चराको चिरबिर

en: Blown Bottle
ne: बोतलमा फुक्ने

en: Brass Section
ne: ब्रास सेक्सन्

en: Breath Noise
ne: खासखुसे आवाज

en: Bright Acoustic
ne: ब्राइट एकस्टिक

en: Cabasa
ne: काबासा

en: Celesta
ne: सेलेस्टा

en: Cello
ne: सेलो

en: Chinese Cymbal
ne: चाइनिज सिम्बल

en: Choir Aahs
ne: कोएर आ

en: Church Organ
ne: चर्च अर्गान

en: Clarinet
ne: क्लारिनेट

en: Claves
ne: क्लाभ्स्

en: Clavinet
ne: क्लाभिनेट

en: Closed Hi-Hat
ne: बन्द हाइयाट

en: Contrabass
ne: कन्ट्राबेस

en: Cowbell
ne: काउबेल

en: Crash Cymbal 1
ne: क्रयास सिम्बल १

en: Crash Cymbal 2
ne: क्रयास सिम्बल २

en: Distortion Guitar
ne: डिस्टर्सन गितार

en: Drawbar Organ
ne: ड्रबार अर्गान

en: Dulcimer
ne: डुल्सिमर

en: Electric Bass (finger)
ne: इलेक्ट्रिक बेस (औलावाला)

en: Electric Bass (pick)
ne: इलेक्ट्रिक बेस (तान्ने)

en: Electric Clean Guitar
ne: इलेक्ट्रिक क्लिन गितार

en: Electric Jazz Guitar
ne: इलेक्ट्रिक ज्याज गितार

en: Electric Muted Guitar
ne: इलेक्ट्रिक म्युटेड गितार

en: Electric Piano 1
ne: इलेक्ट्रिक पियानो १

en: Electric Piano 2
ne: इलेक्ट्रिक पियानो २

en: Electric Snare
ne: इलेक्ट्रिक स्नेर

en: English Horn
ne: अङ्ग्रेजी हर्न

en: FX 1 (rain)
ne: एफ एक्स १ (पानी परेको आवाज)

en: FX 2 (soundtrack)
ne: एफ एक्स २ (साउन्डट्रयाक)

en: FX 3 (crystal)
ne: एफ एक्स ३ (क्रिस्टल)

en: FX 4 (atmosphere)
ne: एफ एक्स ४ (वातावरणीय)

en: FX 5 (brightness)
ne: एफ एक्स ५ (चहक)

en: FX 6 (goblins)
ne: एफ एक्स ६ (गब्लिन)

en: FX 7 (echoes)
ne: एफ एक्स ७ (इको)

en: FX 8 (sci-fi)
ne: एफ एक्स ८ (वैज्ञानिक)

en: Fiddle
ne: फिडल

en: Flute
ne: बाँसुरी

en: French Horn
ne: फ्रेन्च हर्न

en: Fretless Bass
ne: फ्रेट नभएको बेस

en: Glockenspiel
ne: ग्लोकनस्पेल

en: Guitar Fret Noise
ne: गितार फ्रेट न्योइज

en: Guitar Harmonics
ne: गितार हार्मोनिक्स्

en: Gunshot
ne: गनसट

en: Hand Clap
ne: ह्यान्ड क्ल्याप

en: Harmonica
ne: हार्मोनिका

en: Harpsichord
ne: हार्प्सिकर्ड

en: Helicopter
ne: हेलिकप्टर

en: Hi Bongo
ne: हाइ बोंगो

en: Hi Wood Block
ne: हाइ उड ब्लक

en: Hi-Mid Tom
ne: हाइ मिड टप

en: High Agogo
ne: हाइ अगोगो

en: High Floor Tom
ne: हाइ फ्लोर टम

en: High Timbale
ne: हाइ टिम्बेल

en: High Tom
ne: हाइ टम

en: Honky-Tonk
ne: हङ्की टङ्क

en: Kalimba
ne: कालिम्बा

en: Koto
ne: कोतो

en: Lead 1 (square)
ne: लिड १ (वर्ग)

en: Lead 2 (sawtooth)
ne: लिड २ (स-तुथ)

en: Lead 3 (calliope)
ne: लिड ३ (स्यालिओप)

en: Lead 4 (chiff)
ne: लिड ४ (सिफ)

en: Lead 5 (charang)
ne: लिड ५ (चाराङ्ग)

en: Lead 6 (voice)
ne: लिड ६ (ध्वनी)

en: Lead 7 (fifths)
ne: लिड ७ (पाचौँ)

en: Lead 8 (bass+lead)
ne: लिड ८ (बेस + लिड)

en: Long Guiro
ne: लामो गुइरो

en: Long Whistle
ne: लामो सुसेली

en: Low Agogo
ne: लो अगोगो

en: Low Bongo
ne: लो बोङ्गो

en: Low Conga
ne: लो कोङ्गा

en: Low Floor Tom
ne: लो फ्लोर टम

en: Low Timbale
ne: लो टिम्बेल

en: Low Tom
ne: लो टम

en: Low Wood Block
ne: लो उड ब्लक

en: Low-Mid Tom
ne: लो मिड टम

en: Maracas
ne: मार्कास

en: Marimba
ne: मारिम्बा

en: Melodic Tom
ne: मेलोडिक टम

en: Music Box
ne: सङ्गीत बाकस

en: Mute Cuica
ne: म्युट कुइसा

en: Mute Hi Conga
ne: म्युट हाइ कोङ्गा

en: Mute Triangle
ne: म्युट त्रिकोण

en: Muted Trumpet
ne: म्युट ट्रम्पेट

en: Nylon String Guitar
ne: नाइलन स्ट्रिङ्ग गितार

en: Oboe
ne: ओबे

en: Ocarina
ne: ओसेरिना

en: Open Cuica
ne: ओपन कुइसा

en: Open Hi Conga
ne: ओपन हाइ कोङ्गा

en: Open Hi-Hat
ne: ओपन हाइयाट

en: Open Triangle
ne: ओपन त्रिकोण

en: Orchestra Hit
ne: अर्केस्ट्रा हिट

en: Orchestral Strings
ne: अर्केस्ट्रल स्ट्रिङ्गस्

en: Overdriven Guitar
ne: ओभरड्रिभन गितार

en: Pad 1 (new age)
ne: प्याड १ (नयाँ युग)

en: Pad 2 (warm)
ne: प्याड २ (न्यानो)

en: Pad 3 (polysynth)
ne: प्याड ३ (पोलीसिन्थ्)

en: Pad 4 (choir)
ne: प्याड ४ (कोइर)

en: Pad 5 (bowed)
ne: प्याड ५ (बोड)

en: Pad 6 (metallic)
ne: प्याड ६ (मेटालिक)

en: Pad 7 (halo)
ne: प्याड ७ (ह्यालो)

en: Pad 8 (sweep)
ne: प्याड ८ (स्विप)

en: Pan Flute
ne: प्यान बाँसुरी

en: Pedal Hi-Hat
ne: पेडल हाइह्याट

en: Percussive Organ
ne: प्रिकसिभ अर्गान

en: Piccolo
ne: पिकोलो

en: Pizzicato Strings
ne: पिजिकातो स्ट्रिङ्गस्

en: Recorder
ne: रेकर्डर

en: Reed Organ
ne: रिड अर्गान

en: Reverse Cymbal
ne: रिभर्स सिम्बल

en: Ride Bell
ne: राइड बेल

en: Ride Cymbal 1
ne: राइड सिम्बल १

en: Ride Cymbal 2
ne: राइड सिम्बल २

en: Rock Organ
ne: रक अर्गान

en: Seashore
ne: सिसोर

en: Shakuhachi
ne: स्काकुहाची

en: Shamisen
ne: सामिसेन

en: Shanai
ne: सहनाइ

en: Short Guiro
ne: छोटो गुइरो

en: Short Whistle
ne: छोटो सिटी

en: Side Stick
ne: साइड स्टिक

en: Sitar
ne: सितार

en: Slap Bass 1
ne: स्लाप बेस १

en: Slap Bass 2
ne: स्लाप बेस २

en: Soprano Sax
ne: सोप्रानो स्याक्स

en: Splash Cymbal
ne: स्प्लास सिम्बल

en: Steel Drums
ne: स्टिल ड्रम

en: Steel String Guitar
ne: स्टिल स्ट्रिङ गितार

en: String Ensemble 1
ne: स्ट्रिङ इनसेम्बल १

en: String Ensemble 2
ne: स्ट्रिङ इनसेम्बल २

en: Synth Bass 1
ne: सिन्थ बेस १

en: Synth Bass 2
ne: सिन्थ बेस २

en: Synth Drum
ne: सिन्थ ड्रम

en: Synth Voice
ne: सिन्थ भ्वोइस्

en: SynthBrass 1
ne: सिन्थब्रास १

en: SynthBrass 2
ne: सिन्थब्रास २

en: SynthStrings 1
ne: सिन्थस्ट्रिङ्स् १

en: SynthStrings 2
ne: सिन्थस्ट्रिङ्स् २

en: Tambourine
ne: टाम्बोरिन

en: Tango Accordion
ne: ट्याङ्गो एकोर्डियन

en: Telephone Ring
ne: टेलिफोन रिङ्ग

en: Tenor Sax
ne: टेनोर स्याक्स

en: Timpani
ne: टिम्पानी

en: Tinkle Bell
ne: टिङ्कल बेल

en: Tremolo Strings
ne: ट्रेमोलो स्ट्रिङ्स्

en: Trombone
ne: ट्रोम्बोन्

en: Trumpet
ne: ट्रम्पेट

en: Tuba
ne: ट्युबा

en: Tubular Bells
ne: ट्युबुलर बेल

en: Vibraphone
ne: भाइब्राफोन

en: Vibraslap
ne: भाइब्रास्ल्याप

en: Viola
ne: भोइला

en: Violin
ne: भाएलिन

en: Voice Oohs
ne: भ्वइस ओ

en: Whistle
ne: सुसेली

en: Woodblock
ne: वुडब्लक

en: Xylophone
ne: जाइलोफोन
