Scratch - en to mr translation catalogue (522 entries)

en: Language-Name
mr: मराठी

en: Language-Direction
mr: LTR

en: Font-Scale
mr: 1.5

en: %H sensor value
mr: %H चे मुल्य

en: %a of %m
mr: %a %m चा/ची/चे

en: %b and %b
mr: %b आणि %b

en: %b or %b
mr: %b किंवा %b

en: %f of %n
mr: %f %n चा/ची/चे

en: %n mod %n
mr: %n बाकी %n

en: add %s to %L
mr: %s हे %L यादीत समाविष्ट करा

en: background #
mr: पारश्वभुमि #

en: broadcast %e
mr: %e सर्वांना सांगा

en: broadcast %e and wait
mr: %e सर्वांना सांगा व वाट पहा

en: change %g effect by %n
mr: %g परिणाम %n ने बदला

en: change %v by %n
mr: %v हे %n ने बदला

en: change pen color by %n
mr: पेनचा रंग %n ने बदला

en: change pen shade by %n
mr: पेनची छटा %n ने बदला

en: change pen size by %n
mr: पेनचा आकार %n ने बदला

en: change size by %n
mr: आकार %n ने बदला

en: change tempo by %n
mr: संगीताची लय %n ने बदला

en: change volume by %n
mr: आवाज %n ने बदला

en: change x by %n
mr: x %n ने बदला

en: change y by %n
mr: y %n ने बदला

en: clear
mr: पुसा

en: clear graphic effects
mr: ग्राफिकचा प्रभाव मिटवा

en: color %C is touching %C?
mr: रंग %C चा स्पर्श रंग %C ला होत आहे का?

en: control
mr: नियंत्रण

en: costume #
mr: अवतार#

en: delete %y of %L
mr: %L यादीतुन %y काढ़ा

en: direction
mr: दिशा

en: distance to %m
mr: %m पर्यंतचे अंतर

en: else
mr: नसल्यास

en: forever
mr: पुन्हा पुन्हा करत रहा

en: forever if %b
mr: जोपर्यंत %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
mr: %n  सेकंदाकरीता x:%n y:%n कडे सरकवा

en: go back %n layers
mr: %n थर मागे जा

en: go to %m
mr: %m कडे जा

en: go to x:%n y:%n
mr: x:%n y:%n ला जा

en: hide
mr: लपवा

en: hide variable %v
mr: %v लपवा

en: if %b
mr: जर %b

en: if on edge, bounce
mr: जर कडेवर असेल तर उलटवा

en: insert %s at %i of %L
mr: %L यादीत %i वर %s वस्तु टाका

en: item %i of %L
mr: %L यादीतील %i वस्तु

en: key %k pressed?
mr: %k बटन दाबले?

en: length of %L
mr: %L ची लांबी

en: list
mr: यादी

en: looks
mr: रुप

en: loud?
mr: मोठा आवाज?

en: loudness
mr: आवाज

en: motion
mr: हालचाल

en: mouse down?
mr: माउसचे बटन दाबले?

en: mouse x
mr: माउस x

en: mouse y
mr: माउस y

en: move %n steps
mr: %n पावले चला

en: next background
mr: पुढ़ची पारश्वभुमि

en: next costume
mr: पुढ़चा अवतार

en: not %b
mr: %b नसल्यास

en: pen
mr: पेन

en: pen down
mr: पेन खाली

en: pen up
mr: पेन वर

en: pick random %n to %n
mr: %n ते %n मधे कुठलाही निवडा

en: play drum %D for %n beats
mr: %D ड्रमचे %n ठोके वाजवा

en: play note %N for %n beats
mr: %N स्वराचे %n ठोके वाजवा

en: play sound %S
mr: %S आवाज

en: play sound %S until done
mr: संपेपर्यंत %S आवाज वाजवा

en: point in direction %d
mr: %d दिशेस वळा

en: point towards %m
mr: %m कडे वळा

en: repeat %n
mr: %n वेळा करा

en: repeat until %b
mr: %b नसेपर्यंत वारंवार करा

en: replace item %i of %L with %s
mr: %L यादीत %i मधील वस्तु %s ने बदला

en: reset timer
mr: कालमापक पुन्हा सुरु करा

en: rest for %n beats
mr: %n ठोके आवाज करु नका

en: round %n
mr: पुर्णांक %n

en: say %s
mr: %s म्हणा

en: say %s for %n secs
mr: %s म्हणा %n सेकंदाकरीता

en: sensing
mr: संवेदना

en: sensor %h?
mr: सेन्सर %h?

en: set %g effect to %n
mr: %g परिणाम = %n

en: set %v to %n
mr: %v = %n

en: set instrument to %I
mr: वाद्य = %I

en: set pen color to %c
mr: पेनचा रंग = %c

en: set pen color to %n
mr: पेनचा रंग = %n

en: set pen shade to %n
mr: पेनची छटा = %n

en: set pen size to %n
mr: पेनचा आकार = %n

en: set size to %n%
mr: आकार = %n%

en: set tempo to %n bpm
mr: ठोके = %n bpm

en: set volume to %n%
mr: आवाज = %n%

en: set x to %n
mr: x = %n

en: set y to %n
mr: y = %n

en: show
mr: दाखवा

en: show variable %v
mr: %v दाखवा

en: size
mr: आकार

en: sound
mr: आवाज

en: stamp
mr: छापा

en: stop all
mr: सर्व थांबवा

en: stop all sounds
mr: सर्व आवाज थांबवा

en: stop script
mr: स्क्रिप्ट थांबवा

en: switch to background %l
mr: पारश्वभुमि %l करा

en: switch to costume %l
mr: अवतार %l करा

en: tempo
mr: लय

en: think %s
mr: %s विचार करा

en: think %s for %n secs
mr: %s विचार करा %n सेकंदाकरीता

en: timer
mr: कालमापक

en: touching %m?
mr: %m ला स्पर्श होत आहे का?

en: touching color %C?
mr: %C रंगास स्पर्श होत आहे का?

en: turn %n degrees
mr: %n अंश वळा

en: variables
mr: चलराशी

en: volume
mr: आवाज

en: wait %n secs
mr: %n सेकंद थांबा

en: wait until %b
mr: %b होइपर्यंत थांबा

en: when %k key pressed
mr: %k बटण दाबले असता

en: when %m clicked
mr: %m क्लिक केले असता

en: when I receive %e
mr: मला %e संदेश मिळाल्यावर

en: x position
mr: x स्थान

en: y position
mr: y स्थान

en: 1 script
mr: 1स्क्रिप्ट

en: About Scratch
mr: स्क्रॅचबद्दल

en: About this project:
mr: या प्रकल्पाबद्दल

en: add comment
mr: प्रतिक्रीया नोंदवा

en: add comment here
mr: प्रतिक्रीया इथे नोंदवा

en: all
mr: सर्व

en: and
mr: आणि

en: any
mr: कुठल्याही

en: background
mr: पारश्वभुमि

en: backgrounds
mr: पारश्वभुमि

en: Backgrounds
mr: पारश्वभुमि

en: brightness
mr: चमक

en: Brush size:
mr: ब्रशचा आकार:

en: button
mr: बटन

en: button pressed
mr: बटन दाबलेले

en: can rotate
mr: फिरवु शकता

en: Choose a folder
mr: फोल्डर निवडा

en: Choose new sprite from file
mr: फाइलमधून नवा स्प्राइट निवडा

en: clean up
mr: पुसुन टाका

en: Clear
mr: पुसा

en: Clear canvas
mr: कॅन्वास पुसुन टाका

en: Close dialog?
mr: डायलोग बंद करायचा?

en: Close paint editor?
mr: चित्रसंपादक बंद करायचा?

en: close port
mr: पोर्ट बंद करा

en: Close sound recorder?
mr: साउंड रेकोर्डर बंद करायचा?

en: color
mr: रंग

en: Compress Images
mr: चित्रे कोम्प्रेस करा

en: Compress Sounds
mr: आवाज कोम्प्रेस करा

en: Compress sounds and images
mr: आवाज आणि चित्रे कोम्प्रेस करा

en: Computer
mr: संगणक

en: connected
mr: जोडलेले

en: Connecting to
mr: जोडले जात आहात

en: Copy
mr: प्रत

en: costume
mr: अवतार

en: costumes
mr: पोशाख

en: Costumes
mr: पोशाख

en: Could not read
mr: वाचु शकत नाही

en: Could not read project; file may be damaged
mr: प्रकल्प वाचु शकत नाही. फाइल खराब असू शकते

en: Could not write file
mr: लिहु शकत नाही

en: Create account
mr: खाते निर्माण करा

en: Create an empty project
mr: रिकामा प्रकल्प निर्माण करा

en: Data sent. Waiting for response...
mr: माहिती पाठवली आहे. उत्तराची प्रतिक्षा करत आहे...

en: delete
mr: पुसुन टाका

en: Delete
mr: पुसुन टाका

en: Delete a list
mr: यादी पुसुन टाका

en: Delete a variable
mr: चलराशी पुसुन टाका

en: Delete this costume
mr: हा पोशाख पुसुन टाका

en: Delete this sound
mr: हा आवाज पुसुन टाका

en: Desktop
mr: डेस्कटोप

en: Documents
mr: कागदपत्रे

en: don't rotate
mr: फिरवु नका

en: down
mr: खालील

en: down arrow
mr: बाण खाली

en: duplicate
mr: नक्कल

en: Duplicate
mr: नक्कल

en: edge
mr: कडे

en: Edit
mr: बदल करा

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
mr: लंब वर्तुळ/वर्तुळ काढ़ण्याचे टुल

en: Enter presentation mode
mr: प्रेझेन्टेशन मोड प्रवेश

en: Eraser
mr: खोडरबर

en: Eraser size
mr: खोडरबर आकार

en: export
mr: निर्यात

en: Export Background
mr: पारश्वभुमि निर्यात

en: Export Costume
mr: पोशाख निर्यात

en: Export failed
mr: निर्यात असफल

en: Export Sound
mr: आवाज निर्यात

en: Export Sprite
mr: स्प्राइट निर्यात

en: export this sprite
mr: या स्प्राइटची निर्यात

en: Extras menu
mr: अन्य मेनु

en: Eyedropper tool (select a color)
mr: रंग निवडा

en: Failed:
mr: असफल:

en: false
mr: असत्य

en: File not found
mr: फाइल मिळत नाही

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
mr: रंगभरणासाठीचे टुल

en: first
mr: पहिला

en: fisheye
mr: फिशआय

en: Flip horizontally
mr: आडवे फिरवा

en: Flip vertically
mr: उभे फिरवा

en: For all sprites
mr: सर्व स्प्राइटकरीता

en: For this sprite only
mr: फक्त या स्प्राइटकरीताच

en: Get surprise sprite
mr: कोणताही स्प्राइट निवडा

en: ghost
mr: भूत

en: grab screen region for new costume
mr: नव्या पोशाखासाठी पडदा मिळवा

en: grab screen region for new sprite
mr: नव्या स्प्राइटसाठी पडदा मिळवा

en: Grow
mr: वाढवा

en: Grow sprite
mr: स्प्राइटचा आकार वाढवा

en: Hello!
mr: नमस्कार!

en: help
mr: मदत

en: Help
mr: मदत

en: High (biggest)
mr: उंच (मोठे)

en: Hmm...
mr: अ...

en: Home
mr: होम

en: Images compressed
mr: चित्रे कोम्प्रेस केली आहेत

en: import
mr: आयात

en: Import
mr: आयात

en: Import an image on top of your current canvas
mr: सध्याच्या कॅन्वासवर चित्र आयात करा

en: Import Background
mr: पारश्वभुमि आयात करा

en: Import Costume
mr: पोशाख आयात करा

en: Import Image
mr: फोटो आयात करा

en: Import List
mr: यादी आयात करा

en: Import Project
mr: प्रकल्प आयात करा

en: import project
mr: प्रकल्प आयात करा

en: Import Sound
mr: आवाज आयात करा

en: Incompatible Scratch file format
mr: चुकीचा स्क्रॅच फाईल प्रकार

en: Is the folder read-only?
mr: फोल्डर रिडओन्ली आहे का?

en: JPEG Quality (10-100)?
mr: जेपेगचा स्तर (१०-१००)?

en: kbytes
mr: किलोबाइट

en: Language
mr: भाषा

en: large readout
mr: मोठ वाचन

en: last
mr: शेवटच्या

en: left
mr: डाव्या

en: left arrow
mr: डावा बाण

en: length
mr: लांबी

en: light
mr: प्रकाश

en: Line tool (draw lines)
mr: रेषा काढण्याचे टुल

en: List name?
mr: यादीचे नाव?

en: Low
mr: कमी

en: Lowest (smallest)
mr: सर्वात कमी

en: Make a list
mr: यादी बनवा

en: Make a variable
mr: चलराशी बनवा

en: Max:
mr: कमाल

en: meow
mr: म्याउ

en: Message name:
mr: संदेशाचे नाव:

en: Min:
mr: किमान:

en: mod
mr: बाकी

en: more
mr: इतर

en: More tags:
mr: अन्य चिन्हे:

en: mosaic
mr: मोजाइक

en: mouse x:
mr: माउस x:

en: mouse y:
mr: माउस y:

en: mouse-pointer
mr: माऊसच्या बाणा

en: Move
mr: हालवा

en: Music
mr: संगीत

en: new
mr: नवा

en: New
mr: नवा

en: New background:
mr: नवी पारश्वभुमि:

en: New costume:
mr: नवा पोशाख:

en: New Filename:
mr: नवी फाइल:

en: New sound:
mr: नवा आवाज:

en: New Sprite
mr: नवा स्प्राइट:

en: No
mr: नाही

en: No MIDI ports currently available.
mr: मिडि पोर्ट उपलब्ध नाहीत.

en: No motion blocks
mr: गति रोधक नाहीत

en: no scripts
mr: स्क्रिप्ट्स नाहीत

en: No serial ports found
mr: सिरियल पोर्ट मिळाले नाही

en: No variables.
mr: चलराशी उपलब्ध नाहीत.

en: Normal
mr: सामान्य

en: normal readout
mr: सामान्य वाचन

en: Off
mr: बंद

en: On
mr: चालु

en: only face left-right
mr: डावा व उजवा फक्त

en: Open
mr: उघडा

en: Open a Scratch project
mr: स्क्रॅच प्रकल्प उघडा

en: Open Project
mr: प्रकल्प उघडा

en: or
mr: किंवा

en: Paint
mr: चित्र रंगवा

en: Paint new sprite
mr: नवा स्प्राइट रंगवा

en: Paintbrush
mr: ब्रश

en: Password:
mr: पासवर्ड:

en: Percent? (100 gives original size)
mr: टक्के?

en: Pictures
mr: चित्र

en: pixelate
mr: ठिपके

en: play
mr: वाजवा

en: Please enter a number
mr: कृपया अंक लिहा

en: Preparing project...
mr: प्रकल्प तयार होतोय...

en: Project author:
mr: प्रकल्प निर्माता:

en: Project name
mr: प्रकल्प नाव

en: Project Notes
mr: प्रकल्प टीपण

en: Project notes
mr: प्रकल्प टीपण

en: Project uploaded.
mr: प्रकल्प अपलोड केला आहे

en: Projects
mr: प्रकल्प

en: Quit
mr: बंद करा

en: Quit Scratch
mr: स्क्रॅच बंद करा

en: record
mr: ध्वनीमुद्रण

en: Record
mr: ध्वनीमुद्रण करा

en: recording
mr: ध्वनीमुद्रण चालू आहे

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
mr: आयत काढण्याचे साधन(आयताची सीमा काढा किंवा आयत भरीव करा किंवा चौकोन काढा)

en: resistance
mr: प्रतिरोध

en: right
mr: उजव्या

en: right arrow
mr: उजवा बाण

en: Rotate clock-wise
mr: घडाळ्याप्रमाणे फिरवा

en: Rotate counter-clock-wise
mr: घडाळ्याविरुद्ध फिरवा

en: Rotation degrees?
mr: फिरवण्याचा अंश

en: Scripts
mr: स्क्रिप्ट्स

en: select serial/USB port
mr: युएसबी किंवा सिरियल पोर्ट निवडा

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
mr: (छायांकित भाग हलवण्यासाठी,बदलण्यासाठी किंवा खोडणयासाठी)साधन निवडा

en: Set rotation center
mr: फिरवण्याचा मध्यबिंदू ठरवा

en: show ScratchBoard watcher
mr: स्क्रॅचबोर्ड दर्शक दाखवा

en: Shrink
mr: लहान करा

en: Shrink sprite
mr: स्प्राइट लहान करा

en: Single-step speed?
mr: एक पावलाचा वेग हवा आहे का?

en: slider
mr: सरकवणारा

en: Slider range:
mr: सरकवण्याची मर्यादा

en: Sound quality:
mr: आवाजाचा स्तर

en: Sound Recorder
mr: ध्वनीमुद्रक

en: Sounds
mr: ध्वनी

en: Sounds compressed
mr: ध्वनी कोम्प्रेस केला आहे

en: space
mr: स्पेस

en: Sprite
mr: स्प्राइट

en: sqrt
mr: वर्गमूळ

en: Stage
mr: पायरी

en: Stage selected:
mr: निवडलेली पायरी:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
mr: नव्या प्रती बनवण्याचे टुल(प्रत बनवण्यासाठी भाग निवडा)

en: Start green flag scripts
mr: स्क्रिप्ट सुरु करा

en: Start Single Stepping
mr: पाऊल चालणे सुरु करा

en: stop
mr: थांबा

en: Stop everything
mr: सगळे काम थांबवा

en: Stop Single Stepping
mr: पाऊल चालणे बंद करा

en: Switch colors
mr: रंग बदला

en: Tags:
mr: चिन्हे:

en: Text tool (edit text layer)
mr: शब्दसाधन(शब्दपैलू बदला)

en: That variable name is already in use
mr: चलराशीचे नाव वापरात आहे

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
mr: फाईलचे नाव वापरात आहे.सध्याची फाईल बदलायची का?

en: thing
mr: वस्तू

en: true
mr: सत्य

en: Turbo speed
mr: टर्बो गती

en: turn into new sprite
mr: नवीन स्प्राइट्मध्ये बदला

en: up
mr: वरील

en: up arrow
mr: वरचा बाण

en: Upload succeeded!
mr: अपलोड यशस्वी झाले!

en: Upload to Scratch Server
mr: स्क्रॅच सर्व्ह्ररवर अपलोड करा

en: Uploading
mr: अपलोड करीत आहोत...

en: Variable name?
mr: चलराशीचे नाव?

en: whirl
mr: गोलाकार

en: Write Multiple Project Summaries
mr: विविध प्रकल्पाचे सारांश लिहा

en: Write Project Summary
mr: प्रकल्पाचा सारांश लिहा

en: Yes
mr: होय

en: Your project is now online at
mr: तुमचा प्रकाल्प या संकेतस्थळावर ऑनलाईन आहे

en: Your Scratch website login name:
mr: तुमचे स्क्रॅच वेबसाईटचे प्रवेश नावः

en: Zoom in
mr: आत झुम करा

en: Zoom out
mr: बाहेर झुम करा

en: Accordion
mr: एकोर्डियन्

en: Acoustic Bass
mr: एकोस्टिक बास

en: Acoustic Bass Drum
mr: एकोस्टिक बास ड्रम

en: Acoustic Grand
mr: एकोस्टिक ग्रान्ड

en: Acoustic Snare
mr: एकोस्टिक स्नेर

en: Agogo
mr: एगोगो

en: Alto Sax
mr: अल्टो स्याक्स

en: Applause
mr: टाळ्या

en: Bagpipe
mr: ब्यागपाइप

en: Banjo
mr: बेंजो

en: Baritone Sax
mr: बेरिटोन स्याक्स

en: Bass Drum 1
mr: बास ड्रम १

en: Bassoon
mr: ब्यासोन

en: Bird Tweet
mr: पक्ष्यांचा चिवचिवाट

en: Blown Bottle
mr: बाटली तुटण्याचा आवाज

en: Brass Section
mr: ब्रास विभाग

en: Breath Noise
mr: श्वासाचा आवाज

en: Bright Acoustic
mr: ब्राइट एकोस्टिक

en: Cabasa
mr: काबासा

en: Celesta
mr: सेलेस्टा

en: Cello
mr: सेलो

en: Chinese Cymbal
mr: चाइनिज सिम्बल

en: Choir Aahs
mr: कोएर आ

en: Church Organ
mr: चर्च ओरगन

en: Clarinet
mr: क्लारिनेट

en: Claves
mr: क्लावस

en: Clavinet
mr: क्लावीनेट

en: Closed Hi-Hat
mr: बंद हाइयाट

en: Contrabass
mr: कोन्ट्राबास

en: Cowbell
mr: काउबेल

en: Crash Cymbal 1
mr: क्रयाश सिम्बल १

en: Crash Cymbal 2
mr: क्रयाश सिम्बल २

en: Distortion Guitar
mr: डिस्टर्सन गिटार

en: Drawbar Organ
mr: ड्रबार ओरगन

en: Dulcimer
mr: डुल्सिमर

en: Electric Bass (finger)
mr: इलेक्ट्रिक बास (finger)

en: Electric Bass (pick)
mr: इलेक्ट्रिक बास (pick)

en: Electric Clean Guitar
mr: इलेक्ट्रिक क्लिन गिटार

en: Electric Grand
mr: इलेक्ट्रिक ग्रॅण्ड

en: Electric Jazz Guitar
mr: इलेक्ट्रिक ज्याज गिटार

en: Electric Muted Guitar
mr: इलेक्ट्रिक म्युटेड गिटार

en: Electric Piano 1
mr: इलेक्ट्रिक पियानो १

en: Electric Piano 2
mr: इलेक्ट्रिक पियानो २

en: Electric Snare
mr: इलेक्ट्रिक स्नेर

en: English Horn
mr: इंग्लिश होर्न

en: FX 1 (rain)
mr: एफ एक्स १ (पाउस)

en: FX 2 (soundtrack)
mr: एफ एक्स २ (साउन्डट्रयाक)

en: FX 3 (crystal)
mr: एफ एक्स ३ (क्रिस्टल)

en: FX 4 (atmosphere)
mr: एफ एक्स ४ (वातावरणीय)

en: FX 5 (brightness)
mr: एफ एक्स ५ (चमक)

en: FX 6 (goblins)
mr: एफ एक्स ६ (गब्लिन)

en: FX 7 (echoes)
mr: एफ एक्स ७ (इको)

en: FX 8 (sci-fi)
mr: एफ एक्स ८ (वैज्ञानिक)

en: Fiddle
mr: फिडल

en: Flute
mr: बासरी

en: French Horn
mr: फ्रेन्च होर्न

en: Fretless Bass
mr: फ्रेटलेस बास

en: Glockenspiel
mr: ग्लोकनस्पेल

en: Guitar Fret Noise
mr: गिटार फ्रेट न्योइज

en: Guitar Harmonics
mr: गिटार हार्मोनिक्स

en: Gunshot
mr: गनशोट

en: Hand Clap
mr: हाताच्या टाळ्या

en: Harmonica
mr: हार्मोनिका

en: Harpsichord
mr: हार्प्सिकोर्ड

en: Helicopter
mr: हेलिकोप्टर

en: Hi Bongo
mr: हाइ बोंगो

en: Hi Wood Block
mr: हाइ वुड ब्लोक

en: Hi-Mid Tom
mr: हाइ मिड टम

en: High Agogo
mr: हाइ अगोगो

en: High Floor Tom
mr: हाइ फ्लोर टम

en: High Timbale
mr: हाइ टिम्बेल

en: High Tom
mr: हाइ टम

en: Honky-Tonk
mr: होंकी टोंक

en: Kalimba
mr: कालिम्बा

en: Koto
mr: कोटो

en: Lead 1 (square)
mr: लिड १ (वर्ग)

en: Lead 2 (sawtooth)
mr: लिड २ (सोटुथ)

en: Lead 3 (calliope)
mr: लिड ३ (स्यालिओप)

en: Lead 4 (chiff)
mr: लिड ४ (सिफ)

en: Lead 5 (charang)
mr: लिड ५ (चारांग)

en: Lead 6 (voice)
mr: लिड ६ (ध्वनी)

en: Lead 7 (fifths)
mr: लिड ७ (पाच)

en: Lead 8 (bass+lead)
mr: लिड ८ (बास + लिड)

en: Long Guiro
mr: लांब गुइरो

en: Long Whistle
mr: लांब शिटी

en: Low Agogo
mr: लो अगोगो

en: Low Bongo
mr: लो बोंगो

en: Low Conga
mr: लो कोंगा

en: Low Floor Tom
mr: लो फ्लोर टम

en: Low Timbale
mr: लो टिम्बेल

en: Low Tom
mr: लो टम

en: Low Wood Block
mr: लो वुड ब्लोक

en: Low-Mid Tom
mr: लो मिड टम

en: Maracas
mr: मार्कास

en: Marimba
mr: मारिम्बा

en: Melodic Tom
mr: मेलोडिक टम

en: Music Box
mr: संगीत बोक्स

en: Mute Cuica
mr: म्युट कुइसा

en: Mute Hi Conga
mr: म्युट हाइ कोंगा

en: Mute Triangle
mr: म्युट त्रिकोण

en: Muted Trumpet
mr: म्युट ट्रम्पेट

en: Nylon String Guitar
mr: नाइलोन स्टृरिंग गिटार

en: Oboe
mr: ओबे

en: Ocarina
mr: ओसेरिना

en: Open Cuica
mr: ओपन कुइसा

en: Open Hi Conga
mr: ओपन हाइ कोंगा

en: Open Hi-Hat
mr: ओपन हाइयाट

en: Open Triangle
mr: ओपन त्रिकोण

en: Orchestra Hit
mr: अर्केस्ट्रा हिट

en: Orchestral Strings
mr: अर्केस्ट्रल स्टृरिंग

en: Overdriven Guitar
mr: ओवरड्रिवन गिटार

en: Pad 1 (new age)
mr: प्याड १ (नवे युग)

en: Pad 2 (warm)
mr: प्याड २

en: Pad 3 (polysynth)
mr: प्याड ३ (पोलीसिन्थ)

en: Pad 4 (choir)
mr: प्याड ४ (कोइर)

en: Pad 5 (bowed)
mr: प्याड ५ (बोड)

en: Pad 6 (metallic)
mr: प्याड ६ (मेटालिक)

en: Pad 7 (halo)
mr: प्याड ७ (ह्यालो)

en: Pad 8 (sweep)
mr: प्याड ८ (स्विप)

en: Pan Flute
mr: प्यान बासरी

en: Pedal Hi-Hat
mr: पेडल हाइह्याट

en: Percussive Organ
mr: पर्किसीव ओरगन

en: Piccolo
mr: पिकोलो

en: Pizzicato Strings
mr: पिझीक़ाटो स्टृरिंग

en: Recorder
mr: रेकोर्डर

en: Reed Organ
mr: रिड ओरगन

en: Reverse Cymbal
mr: रिवर्स सिम्बल

en: Ride Bell
mr: राइड बेल

en: Ride Cymbal 1
mr: राइड सिम्बल १

en: Ride Cymbal 2
mr: राइड सिम्बल २

en: Rock Organ
mr: रोक ओरगन

en: Seashore
mr: सिशोअर

en: Shakuhachi
mr: शाकुहाची

en: Shamisen
mr: शामिसेन

en: Shanai
mr: शहनाइ

en: Short Guiro
mr: छोटा गुइरो

en: Short Whistle
mr: छोटी शिटी

en: Side Stick
mr: साइड स्टिक

en: Sitar
mr: सितार

en: Slap Bass 1
mr: स्लाप बास १

en: Slap Bass 2
mr: स्लाप बास २

en: Soprano Sax
mr: सोप्रानो स्याक्स

en: Splash Cymbal
mr: स्प्लाश सिम्बल

en: Steel Drums
mr: स्टिल ड्रम

en: Steel String Guitar
mr: स्टिल स्टृरिंग गिटार

en: String Ensemble 1
mr: स्टृरिंग इनसेम्बल १

en: String Ensemble 2
mr: स्टृरिंग इनसेम्बल २

en: Synth Bass 1
mr: सिन्थ बास १

en: Synth Bass 2
mr: सिन्थ बास २

en: Synth Drum
mr: सिन्थ ड्रम

en: Synth Voice
mr: सिन्थ वोइस

en: SynthBrass 1
mr: सिन्थब्रास १

en: SynthBrass 2
mr: सिन्थब्रास २

en: SynthStrings 1
mr: सिन्थस्टृरिंग १

en: SynthStrings 2
mr: सिन्थस्टृरिंग २

en: Taiko Drum
mr: ताइको ड्रम

en: Tambourine
mr: टाम्बोरिन

en: Tango Accordion
mr: टेंगो एकोर्डियन

en: Telephone Ring
mr: टेलिफोन रिंग

en: Tenor Sax
mr: टेनोर स्याक्स

en: Timpani
mr: टिम्पानी

en: Tinkle Bell
mr: टिंकल बेल

en: Tremolo Strings
mr: ट्रेमोलो स्टृरिंग

en: Trombone
mr: ट्रोम्बोन

en: Trumpet
mr: ट्रम्पेट

en: Tuba
mr: ट्युबा

en: Tubular Bells
mr: ट्युबुलार बेल

en: Vibraphone
mr: विब्राफोन

en: Vibraslap
mr: विब्रास्लेप

en: Viola
mr: व्हायोला

en: Violin
mr: व्हायोलीन

en: Voice Oohs
mr: वोइस ओह्

en: Whistle
mr: शिटी

en: Woodblock
mr: वुडब्लोक

en: Xylophone
mr: झाइलोफोन
