Scratch - en to mk translation catalogue (550 entries)

en: Language-Name
mk: Македонски

en: Language-Direction
mk: LTR

en: %H sensor value
mk: вредност на сензорот %H

en: %a of %m
mk: %a од %m

en: %b and %b
mk: %b и %b

en: %b or %b
mk: %b или %b

en: %f of %n
mk: %f од %n

en: %n mod %n
mk: %n модул %n

en: add %s to %L
mk: додавај %s на %L

en: background #
mk: позадина бр.

en: broadcast %e
mk: емитувај %e

en: broadcast %e and wait
mk: емитувај %e и чекај

en: change %g effect by %n
mk: смени ефект %g за %n

en: change %v by %n
mk: смени %v за %n

en: change pen color by %n
mk: смени боја на моливот %n

en: change pen shade by %n
mk: смени сенка на моливот %n

en: change pen size by %n
mk: смени големина на моливот за %n

en: change size by %n
mk: смени големина %n

en: change tempo by %n
mk: смени темпо за %n

en: change volume by %n
mk: смени глас за %n

en: change x by %n
mk: смени x за %n

en: change y by %n
mk: смени y за %n

en: clear
mk: расчисти

en: clear graphic effects
mk: расчисти ги графичките ефекти

en: color %C is touching %C?
mk: бојата %C допира со %C?

en: control
mk: Контрола

en: costume #
mk: маска бр.

en: delete %y of %L
mk: избриши %y од %L

en: direction
mk: насока

en: distance to %m
mk: растојание до %m

en: else
mk: или

en: forever
mk: постојано

en: forever if %b
mk: постојано ако %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
mk: лизгај %n секунди до x:%n y:%n

en: go back %n layers
mk: оди назад %n нивоа

en: go to %m
mk: оди до %m

en: go to front
mk: оди напред

en: go to x:%n y:%n
mk: оди до x:%n y:%n

en: hide
mk: скриј

en: hide variable %v
mk: скриј ја променливата %v

en: if %b
mk: ако %b

en: if on edge, bounce
mk: ако на работ, врати се назад

en: insert %s at %i of %L
mk: внеси %s кај %i од %L

en: item %i of %L
mk: објект %i од %L

en: key %k pressed?
mk: копчето %k е притиснато?

en: length of %L
mk: должината на %L

en: list
mk: листа

en: looks
mk: Погледи

en: loud?
mk: гласно?

en: loudness
mk: гласнност

en: motion
mk: Движења

en: mouse down?
mk: глувчето долу

en: mouse x
mk: глувче x

en: mouse y
mk: глувче y

en: move %n steps
mk: помести %n чекори

en: next background
mk: следна позадина

en: next costume
mk: следна маска

en: not %b
mk: не %b

en: pen
mk: Молив

en: pen down
mk: моливот долу

en: pen up
mk: моливот горе

en: pick random %n to %n
mk: избери случаен од %n до %n

en: play drum %D for %n beats
mk: свири тапани %D за %n удари

en: play note %N for %n beats
mk: свири нота %N за %n удари

en: play sound %S
mk: свири звук %S

en: play sound %S until done
mk: свири звук %S до крај

en: point in direction %d
mk: сврти во смерот %d

en: point towards %m
mk: оди кон %m

en: repeat %n
mk: повтори %n пати

en: repeat until %b
mk: повторувај додека %b

en: replace item %i of %L with %s
mk: замени %i од %L со %s

en: reset timer
mk: ресетирај го тајмерот

en: rest for %n beats
mk: одмори за %n удари

en: round %n
mk: заокружи %n

en: say %s
mk: кажи %s

en: say %s for %n secs
mk: кажи %s за %n секунди

en: sensing
mk: Распознавање

en: sensor %h?
mk: сензорот %h е активен?

en: set %g effect to %n
mk: намести го ефектот %g на %n

en: set %v to %n
mk: намести %v на %n

en: set instrument to %I
mk: намести го инструментот %I

en: set pen color to %c
mk: боја на моливот %c

en: set pen color to %n
mk: намести боја на моливот на %n

en: set pen shade to %n
mk: намести сенка на моливот на %n

en: set pen size to %n
mk: намести големина на моливот на %n

en: set size to %n%
mk: намести големина на %n%

en: set tempo to %n bpm
mk: намести темпо на %n удари/мин

en: set volume to %n%
mk: намести глас на %n%

en: set x to %n
mk: намести x на %n

en: set y to %n
mk: намести y на %n

en: show
mk: покажи

en: show variable %v
mk: покажи ја променливата %v

en: size
mk: големина

en: sound
mk: Звук

en: stamp
mk: печат

en: stop all
mk: стопирај се

en: stop all sounds
mk: стопирај ги сите звуци

en: stop script
mk: стопирај го програмчето

en: switch to background %l
mk: префрли на позадина %l

en: switch to costume %l
mk: префрли на маска %l

en: tempo
mk: темпо

en: think %s
mk: размислувај %s

en: think %s for %n secs
mk: размислувај %s за %n сек.

en: timer
mk: тајмер

en: touching %m?
mk: %m е допрена?

en: touching color %C?
mk: бојата %C е допрена?

en: turn %n degrees
mk: заврти %n степени

en: variables
mk: Променливи

en: volume
mk: глас

en: wait %n secs
mk: чекај %n сек.

en: wait until %b
mk: чекај додека %b

en: when %k key pressed
mk: кога копчето %k е притиснато

en: when %m clicked
mk: кога %m е кликнато

en: when I receive %e
mk: кога ќе примам %e

en: x position
mk: х позиција

en: y position
mk: у позиција

en: (empty)
mk: (празно)

en: 1 script
mk: 1 програмче

en: About Scratch
mk: За Скреч

en: About this project:
mk: За овој проект:

en: abs
mk: абс

en: add comment
mk: додавај коментар

en: add comment here
mk: додавај коментар тука

en: all
mk: сите

en: and
mk: и

en: any
mk: било кој/а

en: background
mk: позадина

en: backgrounds
mk: позадини

en: Backgrounds
mk: Позадини

en: brightness
mk: светлост

en: Brush size:
mk: Големина на четка

en: button
mk: копче

en: button pressed
mk: копчето е притиснато

en: can rotate
mk: може да ротира

en: cancel
mk: откажи

en: Cancel
mk: Откажи

en: Choose a folder
mk: Избери папка

en: Choose new sprite from file
mk: Избери нова фигура од фајл

en: clean up
mk: чисти

en: Clear
mk: Расчисти

en: Clear canvas
mk: Расчисти платно

en: Close dialog?
mk: Затвори дијалог?

en: Close paint editor?
mk: Затвори уредувач за боење?

en: close port
mk: затвори порта

en: Close sound recorder?
mk: Затвори снимач за звук?

en: color
mk: боја

en: Compress Images
mk: компресирај слики

en: Compress Sounds
mk: компресирај звуци

en: Compress sounds and images
mk: Компресирај звуци и слики

en: Computer
mk: Компјутер

en: connected
mk: поврзан

en: Connecting to
mk: Поврзување со

en: Copy
mk: Копирај

en: costume
mk: маска

en: costumes
mk: маски

en: Costumes
mk: Маски

en: Could not read
mk: Не се чита

en: Could not read project; file may be damaged
mk: Не се чита проектот; оштетен фајл

en: Could not write file
mk: Не може да запишува фајл

en: Create account
mk: Креирај сметка

en: Create an empty project
mk: Креирај празен проект

en: Data sent. Waiting for response...
mk: Податоците се испратени. Се чека одговор...

en: delete
mk: избриши

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete a list
mk: Избриши листа

en: Delete a variable
mk: Избриши променива

en: Delete this costume
mk: Избриши ја маската

en: Delete this sound
mk: Избриши го звукот

en: Documents
mk: Документи

en: don't rotate
mk: не ротирај

en: down
mk: надолу

en: down arrow
mk: стрелка надолу

en: draggable on website?
mk: може да се влечи на вебсајт?

en: duplicate
mk: дуплирај

en: Duplicate
mk: Дуплирај

en: edge
mk: раб

en: Edit
mk: Уреди

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
mk: Елипса-алатка (цртање празна или исполнета елипса или круг)

en: Enter presentation mode
mk: Влези во презентација

en: Eraser
mk: Бришач

en: Eraser size
mk: Големина на бришачот

en: Exit presentation mode
mk: Излези од презентацијата

en: export
mk: пренеси

en: Export Background
mk: Пренеси позадина

en: Export Costume
mk: Пренеси маска

en: Export failed
mk: Пренесувањето е неуспешно

en: Export Sound
mk: Пренеси звук

en: Export Sprite
mk: Пренеси фигура

en: export this sprite
mk: пренеси ја фигурата

en: Extras menu
mk: Додатоци-мени

en: Eyedropper tool (select a color)
mk: Окоиспуштач-алатка (избери боја)

en: Failed:
mk: Неуспешно:

en: false
mk: невистина

en: File not found
mk: Фајлот не е пронајден

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
mk: Пополнување-алатка (исполнување области со боја или градиент)

en: first
mk: прво

en: fisheye
mk: рибино око

en: Flash blocks (fast)
mk: Размени блокови (брзо)

en: Flash blocks (slow)
mk: Размени блокови (полека)

en: Flip horizontally
mk: Преврти хоризонтално

en: Flip vertically
mk: Преврти вертикално

en: For all sprites
mk: За сите фигури

en: For this sprite only
mk: Само за оваа фигура

en: Get surprise sprite
mk: Земи случајна фигура

en: Get the last thing deleted
mk: Врати го последно избришаното

en: ghost
mk: дух

en: grab screen region for new costume
mk: Зграбни регион од позадината за нова маска

en: grab screen region for new sprite
mk: Зграбни регион од позадината за нова фигура

en: Grow
mk: Зголеми

en: Grow sprite
mk: Зголеми фигура

en: Hello!
mk: Здраво!

en: help
mk: помош

en: Help
mk: помош

en: High (biggest)
mk: Висок (најголем)

en: Hmm...
mk: Хмм...

en: Home
mk: Дома

en: Images compressed
mk: Сликите се компресирани

en: import
mk: внеси

en: Import
mk: Внеси

en: Import an image on top of your current canvas
mk: Внеси слика на врвот на твоето моментално платно

en: Import Background
mk: Внеси позадина

en: Import Costume
mk: Внеси маска

en: Import Image
mk: Внеси слика

en: Import List
mk: Внеси листа

en: Import Project
mk: Внеси проект

en: import project
mk: внеси проект

en: Import Sound
mk: Внеси звук

en: Incompatible Scratch file format
mk: Некомпатибилен формат за Скреч фајл

en: Is the folder read-only?
mk: Дали папката е само за читање?

en: JPEG Quality (10-100)?
mk: JPEG квалитет (10-100)

en: kbytes
mk: килобајти

en: Language
mk: Јазик

en: last
mk: последно

en: left
mk: налево

en: left arrow
mk: стрелка налево

en: length
mk: должина

en: light
mk: светло

en: Line tool (draw lines)
mk: Права линија-алатка (цртање на прави линии)

en: List name?
mk: Името на листа?

en: Low
mk: Слабо

en: Lowest (smallest)
mk: Најслабо (најмало)

en: Make a list
mk: Направи листа

en: Make a variable
mk: Направи променлива

en: Max:
mk: Максимум:

en: meow
mk: миао

en: Message name:
mk: Име на пораката:

en: Min:
mk: Минимум:

en: mod
mk: модуло

en: more
mk: повеќе

en: More tags:
mk: Повеќе описи:

en: mosaic
mk: мозаик

en: mouse x:
mk: глувче x:

en: mouse y:
mk: глувче y:

en: mouse-pointer
mk: глушец-показател

en: Move
mk: Помести

en: Music
mk: Музика

en: new
mk: нов

en: New
mk: Нов

en: New background:
mk: Нова позадина:

en: New costume:
mk: Нова маска:

en: New Filename:
mk: Ново име на фајлот:

en: New sound:
mk: Нов звук:

en: New Sprite
mk: Нова фигура

en: No
mk: Не

en: No MIDI ports currently available.
mk: Моментално нема достапни MIDI порти

en: No motion blocks
mk: Нема блокови за движења

en: no scripts
mk: нема програмчиња

en: No serial ports found
mk: Нема пронајдено сериски порти

en: No variables.
mk: Нема променливи.

en: Normal
mk: Нормално

en: Off
mk: Исклучено

en: OK
mk: Добро

en: On
mk: Вклучено

en: only face left-right
mk: лице само лево-десно

en: Open
mk: Отвори

en: Open a Scratch project
mk: Отвори Скреч проект

en: Open Project
mk: Отвори проект

en: or
mk: или

en: Paint
mk: Боење

en: Paint Editor
mk: Уредувач за боење

en: Paint new sprite
mk: Набои нова фигура

en: Paintbrush
mk: Четка

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Percent? (100 gives original size)
mk: Процент? (100 ја даваат оригиналната големина)

en: Pictures
mk: Слики

en: pixelate
mk: поместување на пикселите

en: play
mk: свири

en: Please enter a number
mk: Внеси број

en: pop
mk: пап

en: Position the cross-hair to set the rotation center
mk: Намести го крстот во центарот на ротацијата

en: Preparing project...
mk: Подготвување на проектот ...

en: Project author:
mk: Автор на проектот:

en: Project name
mk: Име на проектот

en: Project Notes
mk: Опис на проектот

en: Project notes
mk: Опис на проектот

en: Project uploaded.
mk: Проектот е префрлен.

en: Projects
mk: Проекти

en: Quit
mk: Излез

en: Quit Scratch
mk: Излез од Скреч

en: record
mk: снимај

en: Record
mk: Снимај

en: recording
mk: снимање

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
mk: Правоаголник-алатка (цртање на празен или исполнет правоаголник или квадрат)

en: Redo
mk: Повтори

en: Remove viewer from stage
mk: Отстрани го гледачот од етапата

en: resistance
mk: отпор

en: right
mk: надесно

en: right arrow
mk: стрелка надесно

en: Rotate clock-wise
mk: Ротирај во насока на стрелките на часовникот

en: Rotate counter-clock-wise
mk: Ротирај спротивно од насоката на стрелките на часовникот

en: Rotation degrees?
mk: Агол на ротирање

en: Save
mk: Зачувај

en: Save a copy of the current project
mk: Зачувај копија на тековниот проект

en: Save As
mk: Зачувај како

en: Save failed
mk: Зачувувањето не успеа

en: save picture of scripts
mk: зачувај слика на програмчињата

en: save picture of stage...
mk: зачувај слика на етапата...

en: Save Project
mk: Зачувај го проектот

en: Save Scripts Snapshot
mk: Зачувај снимка на програмчињата

en: Save Stage Shot
mk: Зачувај снимка на етапата

en: Save the current project
mk: Зачувај го тековниот проект

en: Save the current project?
mk: Зачувај го тековниот проект?

en: Scripts
mk: Програмчиња

en: select serial/USB port
mk: Слектирај сериски /USB порт

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
mk: Избирање-алатка (премести, измени, или избриши го избраното)

en: Set rotation center
mk: Намести центар на ротација

en: Set Single Stepping
mk: намести единечно чекорење

en: set slider min and max
mk: намести минимум и максимум на лизгачот

en: Share
mk: Објави

en: Share This Project Online
mk: Објави го проектот онлајн

en: show ScratchBoard watcher
mk: прикажи го Скреч прегледувачот

en: Shrink
mk: Намали

en: Shrink sprite
mk: Намали ја фигурата

en: Single-step speed?
mk: Брзина на единечно чекорење

en: slider
mk: лизгач

en: Slider range:
mk: Обемот на лизгачот:

en: Sound quality:
mk: Квалитет на звукот:

en: Sound Recorder
mk: Снимач на звук

en: Sounds
mk: Звукови

en: Sounds compressed
mk: Звукот е компресиран

en: space
mk: празно место

en: Sprite
mk: Фигура

en: Stage
mk: Етапа

en: Stage selected:
mk: Избраната етапа:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
mk: Печат-алатка (избери област, па испечати копии)

en: Start green flag scripts
mk: Стартување на зелено-знаме програмчињата

en: Start Single Stepping
mk: стартувај единечно чекорење

en: stop
mk: стоп

en: Stop everything
mk: Стопирај се

en: Stop Single Stepping
mk: стопирај единечно чекорење

en: Switch colors
mk: Префрлување на боите

en: Tags:
mk: Описи:

en: Text tool (edit text layer)
mk: Текст-алатка (уредување на текст ниво)

en: That variable name is already in use
mk: Тоа име за променлива е користено

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
mk: Сакате ли да ја замените постоечката датотека?

en: thing
mk: објект

en: true
mk: вистина

en: Turbo speed
mk: Турбо брзина

en: turn into new sprite
mk: чувај како нова фигура

en: Undo
mk: Поништи

en: up
mk: нагоре

en: up arrow
mk: стрелка нагоре

en: Upload succeeded!
mk: Префрлувањето е успешно!

en: Upload to Scratch Server
mk: Префрли на Скреч-Сервер

en: Uploading
mk: Префрлувањето е во тек

en: Variable name?
mk: Име на променлива?

en: View on stage
mk: Поглед на етапата

en: whirl
mk: врти

en: Write Multiple Project Summaries
mk: запиши заклучоци за повеќе проекти

en: Write Project Summary
mk: запиши заклучок за проектот

en: Yes
mk: Да

en: Your project is now online at
mk: Вашиот проект е објавен онлајн

en: Your Scratch website login name:
mk: Твоето логирачко име на Скреч вебсајтот е:

en: Zoom in
mk: Зголемување (зум)

en: Zoom out
mk: Намалување (зум)

en: Accordion
mk: Aрмоника-22

en: Acoustic Bass
mk: Акустичен бас-33

en: Acoustic Bass Drum
mk: Акустичен бас тапан-35п

en: Acoustic Grand
mk: Акустичен гранд-1

en: Acoustic Snare
mk: Акустичка клопка-38п

en: Agogo
mk: Агого-114

en: Alto Sax
mk: Алто саксафон-66

en: Applause
mk: Аплауз-127

en: Bagpipe
mk: Гајда-110

en: Banjo
mk: Бенџо-106

en: Baritone Sax
mk: Баритон саксафон-68

en: Bass Drum 1
mk: Бас тапан 1-36п

en: Bassoon
mk: Фагот-71

en: Bird Tweet
mk: Птица-124

en: Blown Bottle
mk: Надувано шише-77

en: Brass Section
mk: Лимени дувачки-62

en: Breath Noise
mk: Дишење-122

en: Bright Acoustic
mk: Чиста акустика-2

en: Cabasa
mk: Кабаса-69п

en: Celesta
mk: Селеста-9

en: Cello
mk: Чело-43

en: Chinese Cymbal
mk: Кинески чинел-52п

en: Choir Aahs
mk: Хор аа...-53

en: Church Organ
mk: Црковна оргуља-20

en: Clarinet
mk: Кларинет-72

en: Claves
mk: Клавесин-75п

en: Clavinet
mk: Клавинет-8

en: Closed Hi-Hat
mk: Затворен хај-хет чинел-42п

en: Contrabass
mk: Контрабас-44

en: Cowbell
mk: Клопотарец-56п

en: Crash Cymbal 1
mk: Креш чинел 1-49п

en: Crash Cymbal 2
mk: Креш чинел 2-57п

en: Distortion Guitar
mk: Расштимана гитара-31

en: Drawbar Organ
mk: Оргуљa-17

en: Dulcimer
mk: Староеврејска харфа-16

en: Electric Bass (finger)
mk: Електричен бас (прсти)-34

en: Electric Bass (pick)
mk: Електричен бас (перце)-35

en: Electric Clean Guitar
mk: Електрична чиста гитара -28

en: Electric Grand
mk: Електричен гранд-3

en: Electric Jazz Guitar
mk: Електрична џез гитара-27

en: Electric Muted Guitar
mk: Електична пригушена гитара-29

en: Electric Piano 1
mk: Електрично пијано 1-5

en: Electric Piano 2
mk: Електрично пијанo 2-6

en: Electric Snare
mk: Електрична клопка-40п

en: English Horn
mk: Англиска рог-70

en: FX 1 (rain)
mk: FX 1 (дожд)-97

en: FX 2 (soundtrack)
mk: FX 2 (песна)-98

en: FX 3 (crystal)
mk: FX 3 (кристал)-99

en: FX 4 (atmosphere)
mk: FX 4 (атмосфера)-100

en: FX 5 (brightness)
mk: FX 5 (сјај)-101

en: FX 6 (goblins)
mk: FX 6 (гоблиби)-102

en: FX 7 (echoes)
mk: FX 7 (ехо)-103

en: FX 8 (sci-fi)
mk: FX 8 (научно-фантазија)-104

en: Fiddle
mk: Народна виолина-111

en: Flute
mk: Флејта-74

en: French Horn
mk: Француски рог-61

en: Fretless Bass
mk: Фретлес бас-36

en: Glockenspiel
mk: Глокеншпил-10

en: Guitar Fret Noise
mk: Гитара-страшен звук-121

en: Guitar Harmonics
mk: Гитарски хармоници-32

en: Gunshot
mk: Истрел-128

en: Hand Clap
mk: Ракоплескање-39п

en: Harmonica
mk: Усна aрмоника-23

en: Harpsichord
mk: Клавир-7

en: Helicopter
mk: Хеликоптер-126

en: Hi Bongo
mk: Високо бонго-60п

en: Hi Wood Block
mk: Високо дрвено блокче-76п

en: Hi-Mid Tom
mk: Високо-среден том-48п

en: High Agogo
mk: Високо агого-67п

en: High Floor Tom
mk: Високо поден том-43п

en: High Timbale
mk: Високо тимбале-65п

en: High Tom
mk: Висок том-50п

en: Honky-Tonk
mk: Хонки-тонк-4

en: Kalimba
mk: Калимба-109

en: Koto
mk: Кото-108

en: Lead 1 (square)
mk: Прво 1 (еднакво)-81

en: Lead 2 (sawtooth)
mk: Прво 2 (рапаво)-82

en: Lead 3 (calliope)
mk: Прво 3 (калиопе)-83

en: Lead 4 (chiff)
mk: Прво 4 (чиф)-84

en: Lead 5 (charang)
mk: Прво 5 (шаранг)-85

en: Lead 6 (voice)
mk: Прво 6 (глас)-86

en: Lead 7 (fifths)
mk: Прво 7 (петинки)-87

en: Lead 8 (bass+lead)
mk: Прво 8 (бас+прво)-88

en: Long Guiro
mk: Долго виро-74п

en: Long Whistle
mk: Долга свирка-72п

en: Low Agogo
mk: Ниско aгого-68п

en: Low Bongo
mk: Ниско бонго-61п

en: Low Conga
mk: Ниска конга-64п

en: Low Floor Tom
mk: Нисок поден том-41п

en: Low Timbale
mk: Ниско тимбале-66п

en: Low Tom
mk: Низок том-45п

en: Low Wood Block
mk: Ниско дрвено блокче-77п

en: Low-Mid Tom
mk: Ниско-среден том-47п

en: Maracas
mk: Маракас-70п

en: Marimba
mk: Маримба-13

en: Melodic Tom
mk: Мелодичен том-118

en: Music Box
mk: Музичка кутија-11

en: Mute Cuica
mk: Пригушена квика-78п

en: Mute Hi Conga
mk: Пригушена висока конга-62п

en: Mute Triangle
mk: Пригушен триаголник-80п

en: Muted Trumpet
mk: Пригушена труба-60

en: Nylon String Guitar
mk: Гитара - пластични жици-25

en: Oboe
mk: Обоа-69

en: Ocarina
mk: Оцарина-80

en: Open Cuica
mk: Отворена квика-79п

en: Open Hi Conga
mk: Отворено-висока конга-63п

en: Open Hi-Hat
mk: Отворен хај-хет-46п

en: Open Triangle
mk: Отворен триаголник-81п

en: Orchestra Hit
mk: Оркестар-56

en: Orchestral Strings
mk: Оркестрални жици-47

en: Overdriven Guitar
mk: Пребрза гитара-30

en: Pad 1 (new age)
mk: Табла 1 (нова ера)-89

en: Pad 2 (warm)
mk: Табла 2 (топло)-90

en: Pad 3 (polysynth)
mk: Табла 3 (полисинт)-91

en: Pad 4 (choir)
mk: Табла 4 (хор)-92

en: Pad 5 (bowed)
mk: Табла 5 (гудало)-93

en: Pad 6 (metallic)
mk: Табла 6 (металика)-94

en: Pad 7 (halo)
mk: Табла 7 (ореол)-95

en: Pad 8 (sweep)
mk: Табла 8 (четка)-96

en: Pan Flute
mk: Пан флејта-76

en: Pedal Hi-Hat
mk: Педален хај-хет-44п

en: Percussive Organ
mk: Ударна оргуља-18

en: Piccolo
mk: Пиколо-73

en: Pizzicato Strings
mk: Пицикато жици-46

en: Recorder
mk: Дрвена флејта-75

en: Reed Organ
mk: Трскена оргуља-21

en: Reverse Cymbal
mk: Десен чинел-120

en: Ride Bell
mk: Педално звонче-53

en: Ride Cymbal 1
mk: Чинел 1-51

en: Ride Cymbal 2
mk: Чинел 2-59

en: Rock Organ
mk: Рок оргуља-19

en: Seashore
mk: Таласи-123

en: Shakuhachi
mk: Шакухачи-78

en: Shamisen
mk: Шамисен-107

en: Shanai
mk: Шанај-112

en: Short Guiro
mk: Кратко виро-73п

en: Short Whistle
mk: Кратка свирка-71п

en: Side Stick
mk: Странично стапче-37п

en: Sitar
mk: Ѕитар-105

en: Slap Bass 1
mk: Слап бас 1-37

en: Slap Bass 2
mk: Слап бас 2-38

en: Soprano Sax
mk: Сопрано саксафон-65

en: Splash Cymbal
mk: Сплеш чинел-55п

en: Steel Drums
mk: Челични тапани-115

en: Steel String Guitar
mk: Гитара (челични жици)-26

en: String Ensemble 1
mk: Жичен ансамбл 1-49

en: String Ensemble 2
mk: Жичен ансамбл 2-50

en: Synth Bass 1
mk: Синт бас 1-39

en: Synth Bass 2
mk: Синт бас 2-40

en: Synth Drum
mk: Синт тапан-119

en: Synth Voice
mk: Синт глас-55

en: SynthBrass 1
mk: Синт лимени 1-63

en: SynthBrass 2
mk: Синт лимени 2-64

en: SynthStrings 1
mk: Синт жичени 1-51

en: SynthStrings 2
mk: Синт жичени 2-52

en: Taiko Drum
mk: Таико тапан-117

en: Tambourine
mk: Дајре-54п

en: Tango Accordion
mk: Танго армоника-24

en: Telephone Ring
mk: Телефонско ѕвонење-125

en: Tenor Sax
mk: Тенор саксафон-67

en: Timpani
mk: Тимпани-48

en: Tinkle Bell
mk: Ѕвонче-113

en: Tremolo Strings
mk: Тремоло жици-45

en: Trombone
mk: Тромбон-58

en: Trumpet
mk: Труба-57

en: Tuba
mk: Туба-59

en: Tubular Bells
mk: Цилиндрични ѕвончиња-15

en: Vibraphone
mk: Вибрафон-12

en: Vibraslap
mk: Самар-58п

en: Viola
mk: Виола-42

en: Violin
mk: Виолина-41

en: Voice Oohs
mk: Глас уу...-54

en: Whistle
mk: Свирка-79

en: Woodblock
mk: Дрвено блокче-116

en: Xylophone
mk: Ксилофон-14
