Scratch - en to el translation catalogue (620 entries)

en: Language-Name
el: Ελληνικά

en: Language-Direction
el: LTR

en: Font-Scale
el: 1

en: Suppress-Bold
el: false

en: Win-Font
el: Verdana

en: Mac-Font
el: Verdana

en: Linux-Font
el: Verdana

en: %H sensor value
el: %H τιμή αισθητήρα

en: %L contains %s
el: %L περιέχει %s

en: %a of %m
el: %a από %m

en: %b and %b
el: %b και %b

en: %b or %b
el: %b ή %b

en: %f of %n
el: %f από %n

en: add %s to %L
el: πρόσθεσε %s στο %L

en: answer
el: απάντηση

en: ask %s and wait
el: ρώτησε %s και περίμενε

en: background #
el: υπόβαθρο #

en: broadcast %e
el: μετάδωσε %e

en: broadcast %e and wait
el: μετάδωσε %e και περίμενε

en: change %g effect by %n
el: άλλαξε %g εφέ κατά %n

en: change %v by %n
el: άλλαξε %v κατά %n

en: change pen color by %n
el: άλλαξε χρώμα πένας κατά %n

en: change pen shade by %n
el: άλλαξε σκιά πένας κατά %n

en: change pen size by %n
el: άλλαξε μέγεθος πένας κατά %n

en: change size by %n
el: άλλαξε μέγεθος κατά %n

en: change tempo by %n
el: άλλαξε ρυθμό κατά %n

en: change volume by %n
el: άλλαξε ένταση κατά %n

en: change x by %n
el: άλλαξε x κατά %n

en: change y by %n
el: άλλαξε y κατά %n

en: clear
el: καθάρισε

en: clear graphic effects
el: καθάρισε τα γραφικά εφέ

en: color %C is touching %C?
el: το χρώμα %C αγγίζει το %C;

en: control
el: Έλεγχος

en: costume #
el: ενδυμασία #

en: delete %y of %L
el: διέγραψε %y από το %L

en: direction
el: κατεύθυνση

en: distance to %m
el: απόσταση έως %m

en: else
el: αλλιώς

en: forever
el: για πάντα

en: forever if %b
el: για πάντα εάν %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
el: κινήσου ομαλά %n δεύτ. στο x:%n y:%n

en: go back %n layers
el: πήγαινε πίσω %n επίπεδα

en: go to %m
el: πήγαινε στο %m

en: go to front
el: πήγαινε σε πρώτο πλάνο

en: go to x:%n y:%n
el: πήγαινε στο x:%n y:%n

en: hide
el: απόκρυψη

en: hide variable %v
el: απόκρυψη μεταβλητής %v

en: if %b
el: εάν %b

en: if on edge, bounce
el: εάν στα όρια, αναπήδησε

en: insert %s at %i of %L
el: παρέμβαλε το %s στη θέση %i του %L

en: item %i of %L
el: στοιχείο %i του %L

en: join %s %s
el: ένωσε %s %s

en: key %k pressed?
el: πατήθηκε πλήκτρο %k;

en: length of %L
el: μήκος του %L

en: length of %s
el: μήκος του %s

en: letter %n of %s
el: γράμμα %n του %s

en: list
el: λίστα

en: looks
el: Όψεις

en: loud?
el: δυνατά;

en: loudness
el: ένταση

en: motion
el: Κίνηση

en: motor direction %W
el: κατεύθυνση κίνησης %W

en: motor off
el: κινητήρας ανενεργός

en: motor on
el: κινητήρας ενεργός

en: motor on for %n secs
el: κινητήρας ενεργός για %n δευτερόλεπτα

en: motor power %n
el: ισχύς κινητήρα %n

en: mouse down?
el: πατήθηκε το ποντίκι;

en: mouse x
el: ποντίκι x

en: mouse y
el: ποντίκι y

en: move %n steps
el: κινήσου %n βήματα

en: next background
el: επόμενο υπόβαθρο

en: next costume
el: επόμενη ενδυμασία

en: not %b
el: όχι %b

en: operators
el: Τελεστές

en: pen
el: Πένα

en: pen down
el: κατέβασε πένα

en: pen up
el: σήκωσε πένα

en: pick random %n to %n
el: τυχαία επιλογή από %n μέχρι %n

en: play drum %D for %n beats
el: παίξε τύμπανο %D για %n χρόνους

en: play note %N for %n beats
el: παίξε νότα %N για %n χρόνους

en: play sound %S
el: παίξε ήχο %S

en: play sound %S until done
el: παίξε ήχο %S μέχρι τέλους

en: point in direction %d
el: δείξε στην κατεύθυνση %d

en: point towards %m
el: δείξε στο %m

en: repeat %n
el: επανάλαβε %n

en: repeat until %b
el: επανάλαβε ώσπου %b

en: replace item %i of %L with %s
el: αντικατέστησε στοιχείο %i του %L με %s

en: reset timer
el: μηδένισε το χρονόμετρο

en: rest for %n beats
el: περίμενε για %n χρόνους

en: round %n
el: στρογγυλοποίησε το %n

en: say %s
el: πες %s

en: say %s for %n secs
el: πες %s για %n δευτερόλεπτα

en: sensing
el: Αισθητήρες

en: sensor %h?
el: αισθητήρας %h;

en: set %g effect to %n
el: όρισε το εφέ %g σε %n

en: set %v to %n
el: όρισε το %v σε %n

en: set instrument to %I
el: όρισε το όργανο σε %I

en: set pen color to %c
el: όρισε το χρώμα πένας σε %c

en: set pen color to %n
el: όρισε το χρώμα πένας σε %n

en: set pen shade to %n
el: όρισε τη σκιά πένας σε %n

en: set pen size to %n
el: όρισε το μέγεθος πένας σε %n

en: set size to %n%
el: όρισε το μέγεθος σε %n%

en: set tempo to %n bpm
el: όρισε ρυθμό σε %n χτύπους το λεπτό

en: set volume to %n%
el: όρισε την ένταση σε %n%

en: set x to %n
el: θέσε το x ίσο με %n

en: set y to %n
el: θέσε το y ίσο με %n

en: show
el: εμφάνισε

en: show variable %v
el: εμφάνισε τη μεταβλητή %v

en: size
el: μέγεθος

en: sound
el: Ήχος

en: stamp
el: σφραγίδα

en: stop all
el: σταμάτησέ τα όλα

en: stop all sounds
el: σταμάτησε όλους τους ήχους

en: stop script
el: σταμάτησε το σενάριο

en: switch to background %l
el: αλλαγή σε υπόβαθρο %l

en: switch to costume %l
el: αλλαγή σε ενδυμασία %l

en: tempo
el: ρυθμός

en: think %s
el: σκέψου το %s

en: think %s for %n secs
el: σκέψου το %s για %n δευτερόλεπτα

en: timer
el: χρονόμετρο

en: touching %m?
el: αγγίζει το %m;

en: touching color %C?
el: αγγίζει το χρώμα %C;

en: turn %n degrees
el: στρίψε %n μοίρες

en: variables
el: Μεταβλητές

en: volume
el: ένταση

en: wait %n secs
el: περίμενε %n δευτερόλεπτα

en: wait until %b
el: περίμενε ώσπου %b

en: when %k key pressed
el: όταν το πλήκτρο %k πατηθεί

en: when %m clicked
el: όταν στο %m γίνει κλίκ

en: when I receive %e
el: όταν λάβω %e

en: x position
el: θέση x

en: y position
el: θέση y

en: (empty)
el: (άδειο)

en: 1 script
el: 1 σενάριο

en: About Scratch
el: Πληροφορίες για το Scratch

en: About this project:
el: Πληροφορίες για αυτό το έργο:

en: abs
el: ΑπόλυτηΤιμή

en: add comment
el: πρόσθεσε σχόλιο

en: add comment here
el: πρόσθεσε σχόλιο εδώ

en: all
el: όλα

en: and
el: και

en: Animation
el: Κινούμενη εικόνα

en: any
el: οποιοδήποτε

en: Art
el: Τέχνη

en: background
el: υπόβαθρο

en: backgrounds
el: υπόβαθρα

en: Backgrounds
el: Υπόβαθρα

en: brightness
el: φωτεινότητα

en: Brush size:
el: Μέγεθος πινέλου:

en: button
el: κουμπί

en: button pressed
el: πατήθηκε κουμπί

en: Camera
el: Κάμερα

en: can rotate
el: περιστρέψιμο

en: cancel
el: άκυρο

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Choose a folder
el: Διάλλεξε φάκελο

en: Choose new sprite from file
el: Διάλεξε νέα μορφή από αρχείο

en: clean up
el: καθάρισε τα όλα

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear canvas
el: Καθάρισε τον καμβά

en: Close and continue
el: Κλείσιμο και συνέχεια

en: Close dialog?
el: Να κλείσω το διάλογο;

en: Close paint editor?
el: Να κλείσω την επεξεργασία σχεδίου;

en: close port
el: κλείσε τη θύρα

en: Close sound recorder?
el: Να κλείσω την ηχογράφηση;

en: color
el: χρώμα

en: Compress Images
el: Συμπίεσε τις εικόνες

en: Compress Sounds
el: Συμπίεσε τους ήχους

en: Compress sounds and images
el: Συμπίεσε εικόνες και ήχους

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: connected
el: συνδεδεμένο

en: Connecting to
el: Σύνδεση με

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: costume
el: ενδυμασία

en: costumes
el: ενδυμασίες

en: Costumes
el: Ενδυμασίες

en: Could not read
el: Δε μπόρεσε να διαβαστεί

en: Could not read project; file may be damaged
el: Το έργο δε μπόρεσε να διαβαστεί‧ ίσως το αρχείο καταστράφηκε

en: Could not write file
el: Το αρχείο δε μπόρεσε να γραφτεί

en: Create account
el: Δημιούργησε λογαριασμό

en: Create an empty project
el: Δημιούργησε ένα άδειο έργο

en: Data sent. Waiting for response...
el: Τα δεδομένα στάλθηκαν. Αναμονή για απάντηση...

en: delete
el: διαγραφή

en: Delete
el: Διάγραψε

en: Delete a list
el: Διάγραψε μια λίστα

en: Delete a variable
el: Διάγραψε μιά μεταβλητή

en: Delete this background
el: Διάγραψε αυτό το υπόβαθρο

en: Delete this costume
el: Διάγραψε αυτή την ενδυμασία

en: Delete this sound
el: Διάγραψε αυτόν τον ήχο

en: Delete this sprite
el: Διάγραψε αυτή τη μορφή

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: disable remote sensor connections
el: απενεργοποίησε συνδέσεις απομακρυσμένων αισθητήρων

en: distance
el: απόσταση

en: Documents
el: Έγγραφα

en: don't rotate
el: μην το περιστρέψεις

en: Don't Save
el: Μην αποθηκεύσεις

en: Done
el: Έγινε

en: down
el: κάτω

en: down arrow
el: κάτω βέλος

en: drag to resize
el: σύρε για αλλαγή μεγέθους

en: drag to rotate
el: σύρσιμο για περιστροφή

en: draggable on website?
el: μπορεί να συρθεί στο δικτυακό τόπο;

en: duplicate
el: διπλασίασε

en: Duplicate
el: Διπλασιασμός

en: edge
el: όρια

en: Edit
el: Διόρθωσε

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
el: Εργαλείο έλλειψης (σχεδιάζει περίγραμμα ή γεμάτη έλλειψη ή κύκλο)

en: enable remote sensor connections
el: ενεργοποίηση συνδέσεων απομακρυσμένου αισθητήρα

en: Enter presentation mode
el: Μετάβαση σε προβολή παρουσίασης

en: Eraser
el: Σβηστήρα

en: Eraser size
el: Μέγεθος σβηστήρας

en: Error!
el: Σφάλμα!

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: Exit presentation
el: Έξοδος από παρουσίαση

en: Exit presentation mode
el: Έξοδος από προβολή παρουσίασης

en: export
el: εξαγωγή

en: Export Background
el: Εξαγωγή υποβάθρου

en: Export Costume
el: Εξαγωγή ενδυμασίας

en: Export failed
el: Η εξαγωγή απέτυχε

en: Export Sound
el: Εξαγωγή ήχου

en: Export Sprite
el: Εξαγωγή μορφής

en: export this costume
el: εξάγαγε αυτή την ενδυμασία

en: export this sound
el: εξάγαγε αυτόν τον ήχο

en: export this sprite
el: εξάγαγε αυτή τη μορφή

en: Extras menu
el: Μενού πρόσθετων

en: Eyedropper tool (select a color)
el: Εργαλείο επιλογής χρωμάτων (διάλεξε ένα χρώμα)

en: Failed:
el: Απέτυχε:

en: false
el: λάθος

en: File
el: Αρχείο

en: File not found
el: Αρχείο δεν βρέθηκε

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
el: Εργαλείο γεμίσματος (γεμίζει περιοχές με ενιαίο χρώμα ή βαθμονόμηση χρώματος)

en: first
el: πρώτο

en: fisheye
el: μάτι ψαριού

en: Flash blocks (fast)
el: Αναβόσβησε περιοχές (γρήγορα)

en: Flash blocks (slow)
el: Αναβόσβησε περιοχές (αργά)

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κάθετα

en: For all sprites
el: Για όλες τις μορφές (κοινή)

en: For this sprite only
el: Μόνο γι' αυτή τη μορφή

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Get surprise sprite
el: Πάρε μια μορφή έκπληξη

en: Get the last thing deleted
el: Πάρε το τελευταίο πράγμα που σβήστηκε

en: Getting Started
el: Πρώτα βήματα

en: ghost
el: φάντασμα

en: Go To Scratch Website
el: Μετάβαση σε ιστότοπο Scratch

en: grab screen region for new costume
el: άρπαξε περιοχή οθόνης για νέα ενδυμασία

en: grab screen region for new sprite
el: άρπαξε περιοχή οθόνης για νέα μορφή

en: Grow
el: Μεγάλωσε

en: Grow sprite
el: Μεγάλωσε τη μορφή

en: hello
el: γειά σου

en: Hello!
el: Γειά σου!

en: help
el: βοήθεια

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help Page
el: Σελίδα βοήθειας

en: Help Screens
el: Οθόνες βοήθειας

en: Hide Motor Blocks
el: Απόκρυψη εντολών κινητήρων

en: High (biggest)
el: Υψηλό (μέγιστο)

en: Hmm...
el: Χμμ...

en: Home
el: Σπίτι

en: Images compressed
el: Συμπιεσμένες Εικόνες

en: import
el: εισαγωγή

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import an image on top of your current canvas
el: Εισαγωγή εικόνας πάνω στον τρέχον καμβά

en: Import Background
el: Εισαγωγή υποβάθρου

en: Import Costume
el: Εισαγωγή ενδυμασίας

en: Import Image
el: Εισαγωγή Εικόνας

en: Import List
el: Εισαγωγή Λίστας

en: Import Project
el: Εισαγωγή έργου

en: import project
el: εισαγωγή έργου

en: Import Sound
el: Εισαγωγή Ήχου

en: Incompatible Scratch file format
el: Μορφή αρχείου ασύμβατη με το Scratch

en: Is the folder read-only?
el: Ο φάκελος είναι μόνο για ανάγνωση;

en: JPEG Quality (10-100)?
el: Ποιότητα JPEG (10-100)

en: kbytes
el: Kbyte

en: Language
el: Γλώσσα

en: large readout
el: ευρεία ανάγνωση

en: last
el: τελευταίο

en: left
el: αριστερά

en: left arrow
el: αριστερό βέλος

en: length
el: μήκος

en: light
el: φώς

en: Line tool (draw lines)
el: Εργαλείο γραμμής (σχεδιάζει γραμμές)

en: List name?
el: Όνομα λίστας;

en: Low
el: Χαμηλά

en: Lowest (smallest)
el: Χαμηλότατο (το ελάχιστο)

en: Make a list
el: Δημιούργησε μια λίστα

en: Make a variable
el: Δημιούργησε μια μεταβλητή

en: Max:
el: Μέγιστο:

en: meow
el: μιάου

en: Message name:
el: Όνομα μηνύματος:

en: Min:
el: Ελάχιστο

en: mod
el: υπόλοιπο διαίρεσης

en: more
el: περισσότερα

en: More tags:
el: Περισσότερες ετικέτες

en: mosaic
el: ψηφιδωτό

en: mouse x:
el: ποντίκι x:

en: mouse y:
el: ποντίκι y:

en: mouse-pointer
el: δείκτης ποντικιού

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Music
el: Μουσική

en: My Projects
el: Τα έργα μου

en: new
el: νέο

en: New
el: Νέο

en: New background:
el: Νέο υπόβαθρο:

en: New costume:
el: Νέα ενδυμασία:

en: New Filename:
el: Νέο όνομα αρχείου:

en: New sound:
el: Νέος ήχος:

en: New Sprite
el: Νέα μορφή

en: New sprite:
el: Νέα μορφή:

en: No
el: Όχι

en: No MIDI ports currently available.
el: Δε βρέθηκαν θύρες MIDI που να είναι διαθέσιμες αυτή τη στιγμή.

en: No motion blocks
el: Δεν υπάρχουν εντολές κίνησης

en: no scripts
el: Δεν υπάρχουν σενάρια

en: No serial ports found
el: Δε βρέθηκαν σειριακές θύρες

en: No variables.
el: Δεν υπάρχουν μεταβλητές.

en: Normal
el: Κανονικό

en: normal readout
el: κανονική ανάγνωση

en: Off
el: Κλειστό

en: OK
el: Εντάξει

en: On
el: Ανοικτό

en: only face left-right
el: μόνο το πρόσωπο αριστερά-δεξιά

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open a Scratch project
el: Άνοιξε ένα έργο Scratch

en: Open Project
el: Άνοιξε Έργο

en: or
el: ή

en: Paint
el: Ζωγραφική

en: Paint Editor
el: Επεξεργαστής Ζωγραφικής

en: Paint new sprite
el: Ζωγράφισε νέα μορφή

en: Paintbrush
el: Βούρτσα Ζωγραφικής

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Percent? (100 gives original size)
el: Ποσοστό; (100 δίνει το πραγματικό μέγεθος)

en: Pictures
el: Εικόνες

en: pixelate
el: εικονοστοιχειοποίηση

en: play
el: παίξε

en: Please enter a number
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε έναν αριθμό

en: pop
el: ανασύρω

en: Position the cross-hair to set the rotation center
el: Τοποθέτησε το σταυρό για να θέσεις το κέντρο περιστροφής

en: Preparing project...
el: Προετοιμασία έργου...

en: Project author:
el: Συγγραφέας έργου:

en: Project name
el: Όνομα έργου

en: Project Notes
el: Σημειώσεις έργου

en: Project notes
el: Σημειώσεις έργου

en: Project uploaded.
el: Το Έργο επιφορτώθηκε.

en: Projects
el: Έργα

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit Scratch
el: Έξοδος από το Scratch

en: Reading
el: Ανάγνωση

en: record
el: ηχογράφηση

en: Record
el: Ηχογράφηση

en: recording
el: ηχογράφηση

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
el: Εργαλείο παραλληλογράμμου (σχεδιάζει περίγραμμα ή γέμισμα ορθογώνιου παραλληλόγραμμου ή τετραγώνου)

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Reference Guide
el: Οδηγός αναφοράς

en: Remote sensor connections enabled
el: Ενεργοποιήθηκαν οι συνδέσεις απομακρυσμένων αισθητήρων

en: Remove viewer from stage
el: Αφαίρεσε προβολή από τη σκηνή

en: resistance
el: αντίσταση

en: resize this sprite
el: αλλαγή μεγέθους μορφής

en: reverse
el: ανάστρεψε

en: right
el: δεξιά

en: right arrow
el: δεξί βέλος

en: Rotate clock-wise
el: Δεξιόστροφη Περιστροφή

en: Rotate counter-clock-wise
el: Αριστερόστροφη Περιστροφή

en: rotate this sprite
el: περίστρεψε αυτή τη μορφή

en: Rotation degrees?
el: Μοίρες περιστροφής

en: Save
el: Αποθήκευσε

en: Save a copy of the current project
el: Αποθήκευσε ένα αντίγραφο τού τρέχοντος έργου

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save failed
el: Η αποθήκευση απέτυχε

en: save picture of scripts
el: αποθήκευσε την εικόνα των σεναρίων

en: Save Project
el: Αποθήκευση Έργου

en: Save Scripts Snapshot
el: Αποθήκευσε στιγμιότυπο σεναρίων

en: Save Stage Shot
el: Αποθήκευσε στιγμιότυπο σκηνής

en: Save the current project
el: Αποθήκευσε το τρέχον έργο

en: Save the current project?
el: Να αποθηκευσω το τρέχον έργο;

en: Save this project
el: Αποθήκευσε αυτό το έργο

en: Scripts
el: Σενάρια

en: select serial/USB port
el: επέλεξε σειριακή/USB θύρα

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
el: Επέλεξε εργαλείο (μετακίνηση, αλλαγή, ή σβήσιμο επιλογής)

en: Set costume center
el: Όρισε κέντρο ενδυμασίας

en: Set language
el: Όρισε γλώσσα

en: Set rotation center
el: Όρισε κέντρο περιστροφής

en: Set Single Stepping
el: Όρισε απλό βηματισμό

en: set slider min and max
el: Όρισε ελάχιστη και μέγιστη τιμή της γραμμής κύλισης

en: Share
el: Μοιράσου

en: Share this project
el: Μοιράσου αυτό το έργο

en: Share This Project Online
el: Μοιράσου το έργο αυτό στο διαδίκτυο

en: Show Motor Blocks
el: Εμφάνιση εντολών κινητήρων

en: show ScratchBoard watcher
el: εμφάνισε τον παρατηρητή του ScratchBoard

en: Shrink
el: Σμίκρυνση

en: Shrink sprite
el: Σμίκρυνση μορφής

en: Simulation
el: Προσομοίωση

en: Single-step speed?
el: Ταχύτητα απλού βηματισμού

en: slider
el: γραμμή κύλισης

en: Slider range:
el: Εύρος τιμών γραμμής κύλισης:

en: Sound quality:
el: Ποιότητα ήχου:

en: Sound Recorder
el: Ηχογράφηση

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Sounds compressed
el: Συμπιεσμένοι ήχοι

en: space
el: κενό

en: Sprite
el: Μορφή

en: Sprites
el: Μορφές

en: sqrt
el: ΤετΡίζα

en: Stage
el: Σκηνικό

en: Stage selected:
el: Επιλεγμένο σκηνικό:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
el: Εργαλείο Σφραγίδας (επέλεξε περιοχή, έπειτα αποτύπωσε αντίγραφα αυτής)

en: Start green flag scripts
el: Ξεκίνησε τα σενάρια πράσινης σημαίας

en: Start Single Stepping
el: Ξεκίνησε απλό βηματισμό

en: stop
el: σταμάτα

en: Stop everything
el: Σταμάτημα όλων

en: Stop Single Stepping
el: σταμάτησε τον απλό βηματισμό

en: Story
el: Ιστορία

en: Support Site
el: Ιστότοπος υποστήριξης

en: Switch colors
el: Εναλλαγή χρωμάτων

en: Switch to full stage
el: Μετάβαση σε πλήρη σκηνή

en: Switch to presentation mode
el: Μετάβαση σε κατάσταση παρουσίασης

en: Switch to small stage
el: Μετάβαση σε μικρή σκηνή

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Text tool (edit text layer)
el: Εργαλείο κειμένου (επεξεργασία επιπέδου κειμένου)

en: That variable name is already in use
el: Αυτό το όνομα μεταβλητής χρησιμοποιείται ήδη

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
el: Το όνομα αρχείου υπάρχει ήδη. Να αντικαταστήσω το υπάρχον αρχείο;

en: thing
el: αντικείμενο

en: tilt
el: κατακόρυφη περιστροφή

en: true
el: αληθές

en: Turbo speed
el: Μέγιστη ταχύτητα

en: turn into new sprite
el: μετάτρεψε σε νέα μορφή

en: Undelete
el: Αναίρεση διαγραφής

en: Undo
el: Αναίρεση

en: up
el: πάνω

en: up arrow
el: πάνω βέλος

en: Updating thumbnails
el: Ενημέρωση μικρογραφιών

en: Upload succeeded!
el: Επιτυχής επιφόρτωση

en: Upload to Scratch Server
el: Επιφόρτωση στο διακομιστή Scratch

en: Uploading
el: Επιφόρτωση

en: Variable name?
el: Όνομα μεταβλητής;

en: View on stage
el: Θέα στο σκηνικό

en: What's your name?
el: Πώς σε λένε;

en: whirl
el: στροβίλισε

en: world
el: κόσμος

en: Write Multiple Project Summaries
el: γράψε πολλαπλές περιλήψεις έργου

en: Write Project Summary
el: γράψε περίληψη έργου

en: Yes
el: Ναι

en: Your project is now online at
el: Το έργο σας είναι τώρα διαθέσιμο στο διαδίκτυο στην διεύθυνση

en: Your Scratch website login name:
el: Το όνομα σύνδεσής σας στην ιστοσελίδα τού Scratch:

en: Zoom in
el: Εστίαση μέσα

en: Zoom out
el: Εστίαση έξω

en: Accordion
el: Ακορντεόν

en: Acoustic Bass
el: Ακουστικό Μπάσο

en: Acoustic Bass Drum
el: Ακουστικό Μπάσο Τύμπανο

en: Acoustic Grand
el: Ακουστικό Πιάνο με ουρά

en: Acoustic Snare
el: Ακουστικό Ταμπούρο

en: Agogo
el: Αγκόγκο

en: Alto Sax
el: Άλτο Σαξόφωνο

en: Applause
el: Χειροκρότημα

en: Bagpipe
el: Γκάιντα

en: Banjo
el: Μπάντζο

en: Baritone Sax
el: Βαρύτονο Σαξόφωνο

en: Bass Drum 1
el: Μπάσο Τύμπανο 1

en: Bassoon
el: Φαγκότο

en: Bird Tweet
el: Τιτίβισμα Πουλιού

en: Blown Bottle
el: Άνοιγμα Μπουκαλιού

en: Brass Section
el: Τμήμα Χάλκινων Πνευστών

en: Breath Noise
el: Ήχος Αναπνοής

en: Bright Acoustic
el: Λαμπερό Πιάνο

en: Cabasa
el: Καμπάσα

en: Celesta
el: Τσελέστα

en: Cello
el: Τσέλο

en: Chinese Cymbal
el: Κινέζικο Κύμβαλο

en: Choir Aahs
el: Φωνές Χορωδίας

en: Church Organ
el: Εκκλησιαστικό Όργανο

en: Clarinet
el: Κλαρινέτο

en: Claves
el: Ξυλάκια

en: Clavinet
el: Κλαβινέτο

en: Closed Hi-Hat
el: Κλειστό Χάϊ-χατ

en: Contrabass
el: Κοντραμπάσο

en: Cowbell
el: Κουδούνα αγελάδας

en: Crash Cymbal 1
el: Πιατίνι Κράς 1

en: Crash Cymbal 2
el: Πιατίνι Κρας 2

en: Distortion Guitar
el: Παραμορφωμένη Κιθάρα

en: Drawbar Organ
el: Όργανο Ντρόουμπαρ

en: Dulcimer
el: Ντούλτσιμερ

en: Electric Bass (finger)
el: Ηλεκτρικό Μπάσο (δάκτυλο)

en: Electric Bass (pick)
el: Ηλεκτρικό Μπάσο (τράβηγμα)

en: Electric Clean Guitar
el: Ηλεκτρική Κλασσική Κιθάρα

en: Electric Grand
el: Ηλεκτρικό Πιάνο με ουρά

en: Electric Jazz Guitar
el: Ηλεκτρική Τζαζ Κιθάρα

en: Electric Muted Guitar
el: Ηλεκτρική Κιθάρα με σουρντίνα

en: Electric Piano 1
el: Ηλεκτρικό Πιάνο 1

en: Electric Piano 2
el: Ηλεκτρικό Πιάνο 2

en: Electric Snare
el: Ηλεκτρικό ταμπούρο

en: English Horn
el: Αγγλικό Κόρνο

en: FX 1 (rain)
el: Εφέ 1 (βροχή)

en: FX 2 (soundtrack)
el: Εφέ 2 (μουσική υπόκρουση)

en: FX 3 (crystal)
el: Εφέ 3 (κρύσταλλο)

en: FX 4 (atmosphere)
el: Εφέ 4 (ατμόσφαιρα)

en: FX 5 (brightness)
el: Εφέ 5 (φωτεινότητα)

en: FX 6 (goblins)
el: Εφέ 6 (καλικάντζαροι)

en: FX 7 (echoes)
el: Εφέ 7 (ηχώ)

en: FX 8 (sci-fi)
el: Εφέ 8 (επ. φαντασία)

en: Fiddle
el: Παλιό Βιολί

en: Flute
el: Φλάουτο

en: French Horn
el: Γαλλικό Κόρνο

en: Fretless Bass
el: Ατάραχο Μπάσο

en: Glockenspiel
el: Μεταλλόφωνο

en: Guitar Fret Noise
el: Τρέμολο Κιθάρας

en: Guitar Harmonics
el: Αρμονικοί Κιθάρας

en: Gunshot
el: Πυροβολισμός

en: Hand Clap
el: Χειροκρότημα

en: Harmonica
el: Φυσαρμόνικα

en: Harpsichord
el: Τσέμπαλο

en: Helicopter
el: Ελικόπτερο

en: Hi Bongo
el: Υψίφωνο Μπόγκο

en: Hi Wood Block
el: Υψίφωνο Κυβόφωνο

en: Hi-Mid Tom
el: Υψι-μεσόφωνο Τομ

en: High Agogo
el: Υψίφωνο Αγκόγκο

en: High Floor Tom
el: Υψίφωνο Επιδαπέδιο Τομ

en: High Timbale
el: Υψίφωνο Τιμπάλε

en: High Tom
el: Υψίφωνο Τομ

en: Honky-Tonk
el: Όρθιο Πιάνο

en: Kalimba
el: Καλίμπα

en: Koto
el: Κότο

en: Lead 1 (square)
el: Οδηγός 1 (τετράγωνο)

en: Lead 2 (sawtooth)
el: Οδηγός 2 (πριόνι)

en: Lead 3 (calliope)
el: Οδηγός 3 (καλλιόπη)

en: Lead 4 (chiff)
el: Οδηγός 4 (τούλι)

en: Lead 5 (charang)
el: Οδηγός 5 (καράνγκο)

en: Lead 6 (voice)
el: Οδηγός 6 (φωνή)

en: Lead 7 (fifths)
el: Οδηγός 7 (πέμπτες)

en: Lead 8 (bass+lead)
el: Οδηγός 8 (μπάσο+Οδηγός)

en: Long Guiro
el: Μακρύχρονο Γκουίρο

en: Long Whistle
el: Μακρύχρονο Σφύριγμα

en: Low Agogo
el: Βαθύφωνο Αγκόγκο

en: Low Bongo
el: Βαθύφωνο Μπόγκο

en: Low Conga
el: Βαθύφωνη Κόγκα

en: Low Floor Tom
el: Βαθύφωνο Επιδαπέδιο Τόμ

en: Low Timbale
el: Βαθύφωνο Τιμπάλε

en: Low Tom
el: Βαθύφωνο Τομ

en: Low Wood Block
el: Βαθύφωνο Κυβόφωνο

en: Low-Mid Tom
el: Βαθύ-μεσόφωνο Τομ

en: Maracas
el: Μαράκες

en: Marimba
el: Μαρίμπα

en: Melodic Tom
el: Μελωδικό Τομ

en: Music Box
el: Μουσικό Κουτί

en: Mute Cuica
el: Φιμωμένη Κουίκα

en: Mute Hi Conga
el: Φιμωμένη Υψίφωνη Κόγκα

en: Mute Triangle
el: Φιμωμένο Τρίγωνο

en: Muted Trumpet
el: Τρομπέτα με σουρντίνα

en: Nylon String Guitar
el: Κιθάρα με νάιλον χορδές

en: Oboe
el: Όμποε

en: Ocarina
el: Οκαρίνα

en: Open Cuica
el: Ανοιχτή Κουίκα

en: Open Hi Conga
el: Ανοιχτή Υψίφωνη Κόγκα

en: Open Hi-Hat
el: Ανοιχτό Χάϊ-Χατ

en: Open Triangle
el: Ανοιχτό Τρίγωνο

en: Orchestra Hit
el: Ανάκρουσμα Ορχήστρας

en: Orchestral Strings
el: Ορχηστρικά Έγχορδα

en: Overdriven Guitar
el: Κιθάρα με παραμορφωτή

en: Pad 1 (new age)
el: Πάτημα 1 (νέα εποχή)

en: Pad 2 (warm)
el: Πάτημα 2 (ζεστό)

en: Pad 3 (polysynth)
el: Πάτημα 3 (πολυσύνθετο)

en: Pad 4 (choir)
el: Πάτημα 4 (χορωδία)

en: Pad 5 (bowed)
el: Πάτημα 5 (δοξαριά)

en: Pad 6 (metallic)
el: Πάτημα 6 (μεταλλικό)

en: Pad 7 (halo)
el: Πάτημα 7 (αίγλη)

en: Pad 8 (sweep)
el: Πάτημα 8 (σκούπα)

en: Pan Flute
el: Σύριγξ

en: Pedal Hi-Hat
el: Χάϊ Χατ με πεντάλ

en: Percussive Organ
el: Κρουστό Όργανο

en: Piccolo
el: Πίκολο

en: Pizzicato Strings
el: Έγχορδα Πιτσικάτο

en: Recorder
el: Φλογέρα

en: Reed Organ
el: Όργανο Μεταλλικών Γλωττίδων

en: Reverse Cymbal
el: Αντεστραμμένο Κύμβαλο

en: Ride Bell
el: Κουδούνα

en: Ride Cymbal 1
el: Πιατίνι Ράϊντ 1

en: Ride Cymbal 2
el: Πιατίνι Ράϊντ 2

en: Rock Organ
el: Ροκ όργανο

en: Seashore
el: Παραλία

en: Shakuhachi
el: Σακουχάτσι

en: Shamisen
el: Σεμιζέν

en: Shanai
el: Σενάϊ

en: Short Guiro
el: Βραχύχρονο Γκουίρο

en: Short Whistle
el: Βραχύχρονο Σφύριγμα

en: Side Stick
el: Πλευρικό Χτύπημα

en: Sitar
el: Σιτάρ

en: Slap Bass 1
el: Τσιμπιτό Μπάσο 1

en: Slap Bass 2
el: Τσιμπιτό Μπάσο 2

en: Soprano Sax
el: Σοπράνο Σαξόφωνο

en: Splash Cymbal
el: Πιατίνι Σπλάς

en: Steel Drums
el: Ατσάλινα Τύμπανα

en: Steel String Guitar
el: Κιθάρα Ατσαλένιων Χορδών

en: String Ensemble 1
el: Σύνολο Εγχόρδων 1

en: String Ensemble 2
el: Σύνολο Εγχόρδων 2

en: Synth Bass 1
el: Συνθ. Μπάσο 1

en: Synth Bass 2
el: Συνθ. Μπάσο 2

en: Synth Drum
el: Συνθ. Τύμπανο

en: Synth Voice
el: Συνθ. Φωνή

en: SynthBrass 1
el: Συνθ. Χάλκινα 1

en: SynthBrass 2
el: Συνθ. Χάλκινα 2

en: SynthStrings 1
el: Συνθ. Έγχορδα 1

en: SynthStrings 2
el: Συνθ. Έγχορδα 2

en: Taiko Drum
el: Τύμπανο «Ταϊκό»

en: Tambourine
el: Ντέφι

en: Tango Accordion
el: Ακορντεόν Τανγκό

en: Telephone Ring
el: Κτύπος Τηλεφώνου

en: Tenor Sax
el: Τενόρο Σαξόφωνο

en: Timpani
el: Τύμπανα

en: Tinkle Bell
el: Τρίγωνο

en: Tremolo Strings
el: Έγχορδα με τρέμολο

en: Trombone
el: Τρομπόνι

en: Trumpet
el: Τρομπέτα

en: Tuba
el: Τούμπα

en: Tubular Bells
el: Σωληνωτές καμπάνες

en: Vibraphone
el: Μεταλλόφωνο

en: Vibraslap
el: Σιαγόνα

en: Viola
el: Βιόλα

en: Violin
el: Βιολί

en: Voice Oohs
el: Φωνές «Ο»

en: Whistle
el: Σφύριγμα

en: Woodblock
el: Κυβόφωνο

en: Xylophone
el: Ξυλόφωνο
