Scratch - en to cs translation catalogue (580 entries)

en: Language-Name
cs: Czech

en: Language-Direction
cs: LTR

en: %H sensor value
cs: hodnota senzoru %H

en: %L contains %s
cs: %L obsahuje %s

en: %a of %m
cs: %a z %m

en: %b and %b
cs: %b a %b

en: %b or %b
cs: %b nebo %b

en: %f of %n
cs: %f z %n

en: add %s to %L
cs: přidej %s k %L

en: answer
cs: odpověď

en: ask %s and wait
cs: ptej se %s a čekej

en: background #
cs: pozadí:

en: broadcast %e
cs: rozešli všem %e

en: broadcast %e and wait
cs: rozešli všem %e a čekej

en: change %g effect by %n
cs: změň efekt %g o %n

en: change %v by %n
cs: změň %v o %n

en: change pen color by %n
cs: změň barvu pera o %n

en: change pen shade by %n
cs: změň odstín pera o %n

en: change pen size by %n
cs: změň tloušťku pera o %n

en: change size by %n
cs: změň velikost o %n

en: change tempo by %n
cs: změň tempo o %n

en: change volume by %n
cs: změň hlasitost o %n

en: change x by %n
cs: změň x o %n

en: change y by %n
cs: změň y o %n

en: clear
cs: smaž

en: clear graphic effects
cs: vrať grafické efekty

en: color %C is touching %C?
cs: barva %C je na barvě %C?

en: control
cs: ovládání

en: costume #
cs: kostým číslo:

en: delete %y of %L
cs: zruš %y z %L

en: direction
cs: směr

en: distance to %m
cs: vzdálenost od %m

en: else
cs: jinak

en: forever
cs: opakuj dokola

en: forever if %b
cs: opakuj dokola pokud %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
cs: plachti %n vteřin na pozici x:%n y:%n

en: go back %n layers
cs: jdi do pozadí o %n urovní

en: go to %m
cs: jdi na %m

en: go to front
cs: jdi do popředí

en: go to x:%n y:%n
cs: jdi na pozici x:%n y:%n

en: hide
cs: schovej se

en: hide variable %v
cs: skryj proměnnou %v

en: if %b
cs: pokud %b

en: if on edge, bounce
cs: pokud narazíš na okraj, odskoč

en: insert %s at %i of %L
cs: vlož %s na %i v %L

en: item %i of %L
cs: prvek %i z %L

en: join %s %s
cs: spoj %s %s

en: key %k pressed?
cs: klávesa %k stisknuta?

en: length of %L
cs: délka %L

en: length of %s
cs: délka z %s

en: letter %n of %s
cs: písmeno %n z %s

en: list
cs: seznam

en: looks
cs: vzhled

en: loud?
cs: hlasitý?

en: loudness
cs: hlasitost

en: motion
cs: pohyb

en: motor direction %W
cs: směr motoru %W

en: motor off
cs: vypni motor

en: motor on
cs: zapni motor

en: motor on for %n secs
cs: zapni motor na %n sec

en: motor power %n
cs: síla motoru %n

en: mouse down?
cs: myš stisknuta?

en: mouse x
cs: souřadnice myši x

en: mouse y
cs: souřadnice myši y

en: move %n steps
cs: posuň se o %n kroků

en: next background
cs: další pozadí

en: next costume
cs: další kostým

en: not %b
cs: není %b

en: operators
cs: operátory

en: pen
cs: pero

en: pen down
cs: pero dolů

en: pen up
cs: pero nahoru

en: pick random %n to %n
cs: zvol náhodné číslo od %n do %n

en: play drum %D for %n beats
cs: bubnuj %D příštích %n

en: play note %N for %n beats
cs: zpívej notu %N příštích %n

en: play sound %S
cs: hraj zvuk %S

en: play sound %S until done
cs: hraj zvuk %S a počkej

en: point in direction %d
cs: zamiř směrem %d

en: point towards %m
cs: zamiř k %m

en: repeat %n
cs: opakuj %n krát

en: repeat until %b
cs: opakuj dokud nenastane %b

en: replace item %i of %L with %s
cs: nahraď prvek %i v %L s %s

en: reset timer
cs: vynuluj stopky

en: rest for %n beats
cs: hrej pauzu %n

en: round %n
cs: zaokrouhli %n

en: say %s
cs: povídej %s

en: say %s for %n secs
cs: povídej %s příštích %n vteřin

en: sensing
cs: vnímání

en: sensor %h?
cs: senzor %h?

en: set %g effect to %n
cs: nastav efekt %g na %n

en: set %v to %n
cs: nastav %v na %n

en: set instrument to %I
cs: nastav nástroj %I

en: set pen color to %c
cs: nastav barvu pera na %c

en: set pen color to %n
cs: nastav barvu pera na %n

en: set pen shade to %n
cs: nastav odstín pera na %n

en: set pen size to %n
cs: nastav tloušťku pera na %n

en: set size to %n%
cs: nastav velikost na %n%

en: set tempo to %n bpm
cs: nastav tempo na %n bpm

en: set volume to %n%
cs: nastav hlasitost na %n%

en: set x to %n
cs: nastav x na %n

en: set y to %n
cs: nastav y na %n

en: show
cs: ukaž se

en: show variable %v
cs: ukaž proměnnou %v

en: size
cs: velikost

en: sound
cs: zvuk

en: stamp
cs: otiskni se

en: stop all
cs: zastav vše

en: stop all sounds
cs: utiš všechny zvuky

en: stop script
cs: zastav scénář

en: switch to background %l
cs: nastav pozadí %l

en: switch to costume %l
cs: oblékni kostým %l

en: think %s
cs: pomysli si %s

en: think %s for %n secs
cs: pomysli si %s příštích %n vteřin

en: timer
cs: stopky

en: touching %m?
cs: dotýká se %m?

en: touching color %C?
cs: dotýká se barvy %C?

en: turn %n degrees
cs: otoč se o %n stupňů

en: variables
cs: proměnné

en: volume
cs: hlasitost

en: wait %n secs
cs: čekej %n vteřin

en: wait until %b
cs: čekej dokud nenastane %b

en: when %k key pressed
cs: po stisku klávesy %k

en: when %m clicked
cs: po kliknutí na %m

en: when I receive %e
cs: po obdržení zprávy %e

en: x position
cs: pozice x

en: y position
cs: pozice y

en: (empty)
cs: (prázdný)

en: About Scratch
cs: O Scratch

en: About this project:
cs: O tomto projektu:

en: add comment
cs: přidat komentář

en: add comment here
cs: přidej komentář zde

en: all
cs: všechno

en: and
cs: a

en: any
cs: nějaký

en: background
cs: pozadí

en: backgrounds
cs: pozadí

en: Backgrounds
cs: Pozadí

en: brightness
cs: jas

en: Brush size:
cs: Velikost stětce:

en: button
cs: tlačítko

en: button pressed
cs: tlačítko stisknuto

en: Camera
cs: Kamera

en: can rotate
cs: lze otáčet

en: cancel
cs: storno

en: Cancel
cs: Storno

en: Choose a folder
cs: Vyber složku

en: Choose new sprite from file
cs: Vyběr nového sprite ze souboru

en: clean up
cs: přehledně uspořádat

en: Clear
cs: Výmaz

en: Clear canvas
cs: Smazat plátno

en: Close and continue
cs: Zavřít a pokračovat

en: Close dialog?
cs: Zavřít dialog?

en: Close paint editor?
cs: Zavřít editor malováni?

en: close port
cs: zavřít port

en: Close sound recorder?
cs: Zavřít záznamník zvuku?

en: color
cs: barva

en: Compress Images
cs: Komprimovat obrázky

en: Compress Sounds
cs: Komprimovat zvuky

en: Compress sounds and images
cs: Komprimace zvuku a obrazu

en: Computer
cs: Počítač

en: connected
cs: propojeno

en: Connecting to
cs: Spojuji se s

en: Copy
cs: Kopírovat

en: costume
cs: kostým

en: costumes
cs: kostýmy

en: Costumes
cs: Kostýmy

en: Could not read
cs: Nemohu přečíst

en: Could not read project; file may be damaged
cs: Nemohu číst projekt; soubory mohou být poškozeny

en: Could not write file
cs: Nemohu zapsat soubor

en: Create account
cs: Vytvořit účet

en: Create an empty project
cs: Vytvořit prázdný projekt

en: Data sent. Waiting for response...
cs: Data odeslána. Čekám na odpověď...

en: delete
cs: smazat

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete a list
cs: Smaž seznam

en: Delete a variable
cs: Smaž proměnnou

en: Delete this background
cs: Smazat toto pozadí

en: Delete this costume
cs: Smazat tento kostým

en: Delete this sound
cs: Smazat tento zvuk

en: Delete this sprite
cs: Smazat tento sprite

en: Desktop
cs: Plocha

en: disable remote sensor connections
cs: zakázat spojení vzdálených senzorů

en: distance
cs: vzdálenost

en: Documents
cs: Dokumenty

en: don't rotate
cs: neotáčet

en: Don't Save
cs: Neukládat

en: Done
cs: Hotovo

en: down
cs: dolů

en: down arrow
cs: šipka dolů

en: drag to resize
cs: roztáhni na velikost

en: drag to rotate
cs: otáčení táhnutím

en: draggable on website?
cs: přemístitelné myší na webu

en: duplicate
cs: kopírovat

en: Duplicate
cs: Kopírovat

en: edge
cs: okraj

en: Edit
cs: Editovat

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
cs: Elipsa (kresli elipsu nebo kruh, obrys nebo plný)

en: enable remote sensor connections
cs: povolit spojení vzdálených senzorů

en: Enter presentation mode
cs: Vyvolat režim prezentace

en: Eraser
cs: Guma

en: Eraser size
cs: Velikost gumy

en: Error!
cs: Chyba!

en: Examples
cs: Ukázky

en: Exit presentation
cs: Ukončit prezentaci

en: Exit presentation mode
cs: Ukončit režim prezentace

en: export
cs: exportovat

en: Export Background
cs: Export pozadí

en: Export Costume
cs: Export kostýmu

en: Export failed
cs: Export zhavaroval

en: Export Sound
cs: Export zvuku

en: Export Sprite
cs: Export sprite

en: export this costume
cs: exportovat tento kostým

en: export this sound
cs: exportovat tento zvuk

en: export this sprite
cs: exportovat tento sprite

en: Extras menu
cs: Různé

en: Eyedropper tool (select a color)
cs: Kapátko (vyber barvu)

en: Failed:
cs: Chyba:

en: false
cs: nepravda

en: File
cs: Soubor

en: File not found
cs: Soubor nenalezen

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
cs: Vyplňování (vyplň oblasti barvou nebo vzorkem)

en: first
cs: první

en: fisheye
cs: rybí oko

en: Flash blocks (fast)
cs: Zvýraznit bloky (rychle)

en: Flash blocks (slow)
cs: Zvýraznit bloky (pomalu)

en: Flip horizontally
cs: Překlopit vodorovně

en: Flip vertically
cs: Překlopit svisle

en: For all sprites
cs: Pro všechny sprity

en: For this sprite only
cs: Pouze pro tento sprite

en: Get surprise sprite
cs: Vyber náhodný sprite

en: Get the last thing deleted
cs: Obnov naposled zrušené

en: Getting Started
cs: Průvodce začátečníka

en: ghost
cs: průhlednost

en: Go To Scratch Website
cs: Jít na Scratch web stránky

en: grab screen region for new costume
cs: označenim oblasti vytvořit nový kostým

en: grab screen region for new sprite
cs: označenim oblasti vytvořit nový sprite

en: Grow
cs: Zvětšit

en: Grow sprite
cs: Zvětšit sprite

en: Hello!
cs: Ahoj!

en: help
cs: nápověda

en: Help
cs: Nápověda

en: Help Page
cs: Stránky nápovědy

en: Help Screens
cs: Obrazovky nápovědy

en: Hide Motor Blocks
cs: Skrýt motor. bloky

en: High (biggest)
cs: Vysoká (nejlepší)

en: Images compressed
cs: Obrázky byly zkomprimovány

en: Import
cs: Importovat

en: Import an image on top of your current canvas
cs: Importuj obrázek nad současné plátno

en: Import Background
cs: Import pozadí

en: Import Costume
cs: Import kostýmu

en: Import Image
cs: Import obrázku

en: Import List
cs: Import seznamu

en: Import Project
cs: Import projektu

en: import project
cs: import projektu

en: Import Sound
cs: Import zvuku

en: Incompatible Scratch file format
cs: Nekompatibilní formát Scratch souboru

en: Is the folder read-only?
cs: Lze složku jen číst?

en: JPEG Quality (10-100)?
cs: JPEG kvalita (10-100)

en: kbytes
cs: kbytů

en: Language
cs: Jazyk

en: large readout
cs: zvětšené zobrazení

en: last
cs: poslední

en: left
cs: vlevo

en: left arrow
cs: šipka vlevo

en: length
cs: délka

en: light
cs: světlo

en: Line tool (draw lines)
cs: Čára (kresli úsečky)

en: List name?
cs: Název seznamu?

en: Low
cs: Nízká

en: Lowest (smallest)
cs: Nejnižší (nejhorší)

en: Make a list
cs: Vytvoř seznam

en: Make a variable
cs: Vytvoř proměnnou

en: meow
cs: mňau

en: Message name:
cs: Název zprávy:

en: more
cs: další

en: More tags:
cs: Další tagy:

en: mosaic
cs: mozaika

en: mouse x:
cs: myš x:

en: mouse y:
cs: myš y:

en: mouse-pointer
cs: ukazatel myši

en: Move
cs: Přesun

en: My Projects
cs: Moje projekty

en: new
cs: nový

en: New
cs: Nový

en: New background:
cs: Nové pozadí:

en: New costume:
cs: Nový kostým:

en: New Filename:
cs: Nový soubor:

en: New sound:
cs: Nový zvuk:

en: New Sprite
cs: Nový sprite

en: New sprite:
cs: Nový sprite:

en: No
cs: Ne

en: No MIDI ports currently available.
cs: MIDI porty nejsou teď dostupné.

en: No motion blocks
cs: Žádné bloky pohybu

en: no scripts
cs: žádné skripty

en: No serial ports found
cs: Sériové porty nenalezeny

en: No variables.
cs: Žádné proměnné.

en: Normal
cs: Normální

en: normal readout
cs: normální zobrazení

en: Off
cs: Vypnuto

en: On
cs: Zapnuto

en: only face left-right
cs: jen vlevo-vpravo

en: Open
cs: Otevřít

en: Open a Scratch project
cs: Otevřít Scratch projekt

en: Open Project
cs: Otevřít projekt

en: or
cs: nebo

en: Paint
cs: Malovat

en: Paint Editor
cs: Editor malování

en: Paint new sprite
cs: Malovat nový sprite

en: Paintbrush
cs: Štětec

en: Password:
cs: Heslo:

en: Percent? (100 gives original size)
cs: Kolik procent? (100 je původní velikost)

en: Pictures
cs: Obrázky

en: pixelate
cs: kostičkování

en: play
cs: přehrát

en: Please enter a number
cs: Prosím zadej číslo

en: Position the cross-hair to set the rotation center
cs: Nastavit kříž pro střed otáčení

en: Preparing project...
cs: Připravuji projekt...

en: Project author:
cs: Autor projektu:

en: Project name
cs: Název projektu

en: Project Notes
cs: Informace o projektu

en: Project notes
cs: Informace o projektu

en: Project uploaded.
cs: Projekt byl nahrán.

en: Projects
cs: Projekty

en: Quit
cs: Ukončit

en: Quit Scratch
cs: Ukončit Scratch

en: record
cs: nahrávat

en: Record
cs: Nahrávat

en: recording
cs: nahrávání

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
cs: Obdélník (kresli obdélník nebo čtverec, obrys nebo plný)

en: Redo
cs: Znovu

en: Reference Guide
cs: Referenční průvodce

en: Remote sensor connections enabled
cs: Spojení vzdálených senzorů je povoleno

en: Remove viewer from stage
cs: Odebrat zobrazení ze scény

en: resistance
cs: odpor

en: resize this sprite
cs: změnit velikost tohoto sprite

en: reverse
cs: zpětný chod

en: right
cs: vpravo

en: right arrow
cs: šipka vpravo

en: Rotate clock-wise
cs: Otáčet ve směru hodinových ručiček

en: Rotate counter-clock-wise
cs: Otáčet proti směru hodinových ručiček

en: rotate this sprite
cs: otáčet tento sprite

en: Rotation degrees?
cs: Úhel otáčení?

en: Save
cs: Uložit

en: Save a copy of the current project
cs: Uložit kopii tohoto projektu

en: Save As
cs: Uložit jako

en: Save changes before quitting?
cs: Uložit změny před ukončením?

en: Save failed
cs: Uložení selhalo

en: save picture of scripts
cs: ulož obrázek ze všech skriptů

en: save picture of stage...
cs: ulož obrázek scény

en: Save Project
cs: Uložit projekt

en: Save Scripts Snapshot
cs: Uložení snímku scriptu

en: Save Stage Shot
cs: Uložení snímku scény

en: Save the current project
cs: Uložit tento projekt

en: Save the current project?
cs: Uložit tento projekt?

en: Save this project
cs: Uložit tento projekt

en: Scripts
cs: Skripty

en: select serial/USB port
cs: vyber sériový/USB port

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
cs: Výběr (vyber pro přesun, změny, rušení)

en: Set costume center
cs: Nastavit střed kostýmu

en: Set language
cs: Výběr jazyka

en: Set rotation center
cs: Nastav střed otáčení

en: Set Single Stepping
cs: Nastavit krokování

en: set slider min and max
cs: Nastav min a max posunu

en: Share
cs: Zveřejnit

en: Share this project
cs: Sdílet tento projekt

en: Share This Project Online
cs: Sdílet tento projekt online

en: Show Motor Blocks
cs: Zobrazit motor. bloky

en: show ScratchBoard watcher
cs: zobrazovat ScratchBoard hodnoty

en: Shrink
cs: Zmenšit

en: Shrink sprite
cs: Zmenšit sprite

en: Single-step speed?
cs: Rychlost krokování

en: slider
cs: posuvník

en: Slider range:
cs: Rozsah posunu:

en: Sound quality:
cs: Kvalita zvuku:

en: Sound Recorder
cs: Záznamník zvuku

en: Sounds
cs: Zvuky

en: Sounds compressed
cs: Zvuky byly zkomprimovány

en: space
cs: mezerník

en: Stage
cs: Scéna

en: Stage selected:
cs: Je zvolena scéna:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
cs: Razítko (vyber oblast, pak ji kopíruj)

en: Start green flag scripts
cs: Spustit skripty zelené vlajky

en: Start Single Stepping
cs: Zahájit krokování

en: stop
cs: zastavit

en: Stop everything
cs: Zastavit vše

en: Stop Single Stepping
cs: Ukončit krokování

en: Support Site
cs: Stránky podpory

en: Switch colors
cs: Zaměnit barvy

en: Switch to full stage
cs: Přepnout na plnou scénu

en: Switch to presentation mode
cs: Přepnout do modu prezentace

en: Switch to small stage
cs: Přepnout na malou scénu

en: Tags:
cs: Tagy:

en: Text tool (edit text layer)
cs: Text (edituj vrstvu s textem)

en: That variable name is already in use
cs: Tento název proměnné je již použit

en: that way
cs: jinak

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
cs: Jméno souboru je již použito. Přepsat existující soubor?

en: thing
cs: cokoliv

en: this way
cs: takhle

en: tilt
cs: náklon

en: true
cs: pravda

en: Turbo speed
cs: Turbo

en: turn into new sprite
cs: přeměnit na nový sprite

en: Undelete
cs: Obnovit zpět

en: Undo
cs: Zpět

en: up
cs: nahoru

en: up arrow
cs: šipka nahoru

en: Updating thumbnails
cs: Aktualizuji náhledy

en: Upload succeeded!
cs: Upload byl uspěšný!

en: Upload to Scratch Server
cs: Upload na Scratch Server

en: Uploading
cs: Probíhá upload

en: Variable name?
cs: Název proměnné?

en: View on stage
cs: Zobrazit na scéně

en: What's your name?
cs: Jak se jmenuješ?

en: whirl
cs: víření

en: Write Multiple Project Summaries
cs: Generovat statistiky skupině projektů

en: Write Project Summary
cs: Generovat statistiku projektu

en: Yes
cs: Ano

en: Your project is now online at
cs: Tvůj projekt je teď online na

en: Your Scratch website login name:
cs: Tvoje jméno na Scratch webu:

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

en: Accordion
cs: Akordeon

en: Acoustic Bass
cs: Akustická basa

en: Acoustic Bass Drum
cs: Akustický velký buben

en: Acoustic Grand
cs: Akustický klavír

en: Acoustic Snare
cs: Akustický malý bubínek

en: Alto Sax
cs: Altový Saxofon

en: Applause
cs: Potlesk

en: Bagpipe
cs: Dudy

en: Baritone Sax
cs: Barytonový Saxofon

en: Bass Drum 1
cs: Velký buben 1

en: Bassoon
cs: Fagot

en: Bird Tweet
cs: Štěbetání ptáka

en: Blown Bottle
cs: Foukaná láhev

en: Brass Section
cs: Žesťová sekce

en: Breath Noise
cs: Šum dechu

en: Bright Acoustic
cs: Ostrý akustický klavír

en: Cello
cs: Violoncello

en: Chinese Cymbal
cs: Čínský činel

en: Choir Aahs
cs: Sborový vokál Á

en: Church Organ
cs: Chrámové varhany

en: Clarinet
cs: Klarinet

en: Closed Hi-Hat
cs: Zavřená Hi-hat

en: Contrabass
cs: Kontrabas

en: Cowbell
cs: Kravský zvonec

en: Crash Cymbal 1
cs: Činel Crash 1

en: Crash Cymbal 2
cs: Činel Crash 2

en: Distortion Guitar
cs: Zkreslená kytara

en: Drawbar Organ
cs: Aditivní varhany

en: Electric Bass (finger)
cs: Elektr. baskytara (prstem)

en: Electric Bass (pick)
cs: Elektr. baskytara (trsátkem)

en: Electric Clean Guitar
cs: Elektr. kytara čistá

en: Electric Grand
cs: Elektr. akustický klavír

en: Electric Jazz Guitar
cs: Elektr. kytara jazzová

en: Electric Muted Guitar
cs: Elektr. kytara tlumená

en: Electric Piano 1
cs: Elektr. klavír 1

en: Electric Piano 2
cs: Elektr. klavír 2

en: Electric Snare
cs: Elektr. malý bubínek

en: English Horn
cs: Anglický roh

en: FX 1 (rain)
cs: FX 1 (déšť)

en: FX 2 (soundtrack)
cs: FX 2 (zvukový záznam)

en: FX 3 (crystal)
cs: FX 3 (krystal)

en: FX 4 (atmosphere)
cs: FX 4 (atmosféra)

en: FX 5 (brightness)
cs: FX 5 (jas)

en: FX 6 (goblins)
cs: FX 6 (skřítci)

en: FX 7 (echoes)
cs: FX 7 (ozvěny)

en: Fiddle
cs: Country housle

en: Flute
cs: Flétna

en: French Horn
cs: Lesní roh

en: Fretless Bass
cs: Bezpražcová kytara

en: Glockenspiel
cs: Zvonkohra

en: Guitar Fret Noise
cs: Kytarový pražec

en: Guitar Harmonics
cs: Kytarový flažolet

en: Gunshot
cs: Výstřel z pušky

en: Hand Clap
cs: Tlesknutí

en: Harmonica
cs: Foukací harmonika

en: Harpsichord
cs: Cembalo

en: Helicopter
cs: Vrtulník

en: Hi Bongo
cs: Vysoké bongo

en: Hi Wood Block
cs: Vysoký dřevěný blok

en: Hi-Mid Tom
cs: Vysoký střední tom

en: High Agogo
cs: Vysoké agogo

en: High Floor Tom
cs: Vyšší hluboký tom

en: High Timbale
cs: Vysoké timbale

en: High Tom
cs: Vysoký tom

en: Honky-Tonk
cs: Honky-tonk klavír

en: Lead 1 (square)
cs: Sólo synth 1 (obdélníkový)

en: Lead 2 (sawtooth)
cs: Sólo synth 2 (pilový)

en: Lead 3 (calliope)
cs: Sólo synth 3 (kaliopé)

en: Lead 4 (chiff)
cs: Sólo synth 4 (se vzduchem)

en: Lead 5 (charang)
cs: Sólo synth 5 (charang)

en: Lead 6 (voice)
cs: Sólo synth 6 (lidský hlas)

en: Lead 7 (fifths)
cs: Sólo synth 7 (kvintový)

en: Lead 8 (bass+lead)
cs: Sólo synth 8 (basa+sólo)

en: Long Guiro
cs: Dlouhé guiro

en: Long Whistle
cs: Dlouhý hvizd

en: Low Agogo
cs: Nízké agogo

en: Low Bongo
cs: Nízké bongo

en: Low Conga
cs: Nízké conga

en: Low Floor Tom
cs: Nízký hluboký tom

en: Low Timbale
cs: Nízké timbale

en: Low Tom
cs: Nízký tom

en: Low Wood Block
cs: Nízký dřevěný blok

en: Low-Mid Tom
cs: Nízký střední tom

en: Melodic Tom
cs: Melodický tom

en: Music Box
cs: Hrací skříňka

en: Mute Cuica
cs: Tlumené cuica

en: Mute Hi Conga
cs: Tlumené vysoké conga

en: Mute Triangle
cs: Tlumený triangl

en: Muted Trumpet
cs: Trubka s dusítkem

en: Nylon String Guitar
cs: Akust. kytara - nylon struny

en: Oboe
cs: Hoboj

en: Ocarina
cs: Okarína

en: Open Cuica
cs: Netlumené cuica

en: Open Hi Conga
cs: Netlumené vysoké conga

en: Open Hi-Hat
cs: Otevřená Hi-hat

en: Open Triangle
cs: Netlumený triangl

en: Orchestra Hit
cs: Náraz orchestru

en: Orchestral Strings
cs: Harfa

en: Overdriven Guitar
cs: Přebuzená kytara

en: Pad 1 (new age)
cs: Plocha 1 (nový věk)

en: Pad 2 (warm)
cs: Plocha 2 (měkký)

en: Pad 3 (polysynth)
cs: Plocha 3 (polysynth)

en: Pad 4 (choir)
cs: Plocha 4 (sbor)

en: Pad 5 (bowed)
cs: Plocha 5 (smyčcový)

en: Pad 6 (metallic)
cs: Plocha 6 (kovový)

en: Pad 7 (halo)
cs: Plocha 7 (halo)

en: Pad 8 (sweep)
cs: Plocha 8 (zdvih filtru)

en: Pan Flute
cs: Panova flétna

en: Pedal Hi-Hat
cs: Hi-hat zavřená pedálem

en: Percussive Organ
cs: Perkusivní varhany

en: Piccolo
cs: Pikola

en: Pizzicato Strings
cs: Pizzicato smyčce

en: Recorder
cs: Zobcová flétna

en: Reed Organ
cs: Harmonium

en: Reverse Cymbal
cs: Obrácený činel

en: Ride Bell
cs: Vršek činelu

en: Ride Cymbal 1
cs: Činel Ride 1

en: Ride Cymbal 2
cs: Činel Ride 2

en: Rock Organ
cs: Rockové varhany

en: Seashore
cs: Příboj

en: Shakuhachi
cs: Šakuhači

en: Shamisen
cs: Šamisen

en: Shanai
cs: Šanaj

en: Short Guiro
cs: Krátké guiro

en: Short Whistle
cs: Krátký hvizd

en: Side Stick
cs: Okraj bubínku

en: Slap Bass 1
cs: Slap baskytara 1

en: Slap Bass 2
cs: Slap baskytara 2

en: Soprano Sax
cs: Sopránový saxofon

en: Splash Cymbal
cs: Činel Splash

en: Steel Drums
cs: Ocelové bicí

en: Steel String Guitar
cs: Akust. kytara - ocel. struny

en: String Ensemble 1
cs: Smyčcový soubor 1

en: String Ensemble 2
cs: Smyčcový soubor 2

en: Synth Bass 1
cs: Syntetická basa 1

en: Synth Bass 2
cs: Syntetická basa 2

en: Synth Drum
cs: Syntetický buben

en: Synth Voice
cs: Syntetický hlas

en: SynthBrass 1
cs: Syntetické žestě 1

en: SynthBrass 2
cs: Syntetické žestě 2

en: SynthStrings 1
cs: Syntetické smyčce 1

en: SynthStrings 2
cs: Syntetické smyčce 2

en: Taiko Drum
cs: Buben taiko

en: Tambourine
cs: Tamburína

en: Tango Accordion
cs: Bandoneon

en: Telephone Ring
cs: Zvonek telefonu

en: Tenor Sax
cs: Tenorový saxofon

en: Timpani
cs: Tympány

en: Tinkle Bell
cs: Zvoneček

en: Tremolo Strings
cs: Tremolo smyčce

en: Trombone
cs: Trombón

en: Trumpet
cs: Trubka

en: Tubular Bells
cs: Trubicové zvony

en: Vibraphone
cs: Vibrafon

en: Violin
cs: Housle

en: Voice Oohs
cs: Sborový vokál Ó

en: Whistle
cs: Pískání

en: Woodblock
cs: Dřevěný blok

en: Xylophone
cs: Xylofon
